Hlavní obsah

Italská vláda zváží povinné očkování proti covidu

29. 8. 2021, 11:31

Italská vláda zváží možnost zavedení povinného očkování proti covidu, pokud se do začátku podzimu nenaočkuje alespoň 80 procent lidí. V rozhovoru s listem La Repubblica to uvedla ministryně pro záležitosti regionů Mariastella Gelminiová s tím, že minimálně zaměstnanci veřejné správy by se na povinné očkování měli připravit.

Foto: Profimedia.cz

Italská ministryně pro záležitosti regionů Mariastella Gelminiová

Článek

Pro zpřísnění podmínek pro vydávání covidových certifikátů se podle agentury DPA vyslovil i poradce italského ministerstva zdravotnictví Walter Ricciardi.

Domnívá se, že by doklad měli dostávat pouze naočkovaní lidé a ti, kteří se zotavili z covidu-19. Teď mají na dokument právo i lidé, kteří se prokážou negativním testem PCR z posledních 48 hodin. „Umožní nám to přinutit více lidí nechat se naočkovat," řekl Ricciardi.

Dánsko ruší všechna opatření, covid už není hrozbou

Koronavirus

„Těžko si představit, že bude koronavirus zlikvidován jako neštovice. Cílem je spíš dosáhnout menšího přenosu, menšího počtu případů. Toho lze dosáhnout po naočkování 95 procent populace,” dodal poradce, který prosazuje, aby byly do očkování zahrnuty i děti.

V 60milionové Itálii je podle přehledu na webu Our World in Data plně imunizováno přes 36 milionů lidí, tedy asi 60 procent občanů.

Prvním očkovaným se ztíží cestování

Domácí

V několika italských městech se v sobotu konaly protesty proti dalšímu rozšiřování epidemických opatření. Tisíce lidí na ně přišly v Římě, Turíně, Milánu, Bologni či Neapoli. Na středu svolali odpůrci očkování protesty na 54 italských nádraží. Chtějí poukázat na nový požadavek, aby se potvrzením o bezinfekčnosti museli lidé prokazovat i na dálkových vlakových trasách. Organizátoři pohrozili, že zablokují železniční dopravu.

V ČR není povinné očkování ani debata o jeho možném zavedení na pořadu dne. Premiér Andrej Babiš (ANO) jej odmítl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, kvůli možnému zavedení povinného očkování by musel být zřejmě novelizován i zákon o ochranně veřejného zdraví.

Anketa

Uvítal/a byste zavedení povinného očkování proti covidu?
Ano
25,7 %
Ne
74,3 %
Celkem hlasovalo 5332 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků