Článek
„Čína uvalila antidumpingová cla na evropskou brandy po dobu pěti let, protože diplomatické a obchodní napětí mezi oběma obchodními partnery eskaluje,“ uvedla agentura Bloomberg.
Cla v rozmezí od 27,3 do 34,9 procenta budou uvalena na evropské dodávky brandy od 5. července, s výjimkami pro některé produkty, které splňují cenový závazek přijatý některými průmyslovými sdruženími a společnostmi z bloku, uvádí se v prohlášení čínského ministerstva obchodu.
Čtyřiatřicet výrobců brandy v EU má nárok na osvobození od cla, pokud splní cenový závazek, uvedlo ministerstvo.

„Některé společnosti, které přijaly závazky týkající se minimální ceny, včetně společností vlastněných společností Pernod Ricard, Martell & Co a Remy Cointreu Remy Martin, budou ušetřeny vyšší celní sazby, pokud neporuší tyto závazky,“ upřesnila agentura Reuters.
Tento krok stále může zhoršit postavení výrobců koňaku, kteří zaznamenali propad dodávek do Číny poté, co Peking loni zavedl předběžná cla. Cla na brandy z EU následovala po rozhodnutí evropského bloku uvalit cla ve výši až 45 procent na elektromobily vyrobené v Číně.
Už v říjnu, kdy Čína zavedla prozatímní cla, hovořila o tom, že podle jejího názoru dochází k dumpingu. Evropské lihovary podle tehdejšího předběžného zjištění ministerstva obchodu prodávaly brandy na čínském trhu s marží v rozmezí 30,6 procenta až 39 procent, což mělo poškozovat čínský průmysl. Evropská komise nicméně považovala cla za neodůvodněná.
Akcie francouzského lihovaru Pernod Ricard se po nejnovějším oznámení propadly zhruba o tři procenta, cenné papíry Rémy Cointreau v jednu chvíli odepisovaly více než šest procent. Po reakci se ale dostaly do zisku.
Francouzský koňak tvoří téměř veškerý dovoz brandy z EU do Číny. Podle čínských celních údajů tak z Francie v roce 2023 pocházelo 99 procent dovážené brandy a hodnota francouzského dovozu činila 1,74 miliardy dolarů, tedy 36,4 miliardy korun.