Hlavní obsah

Orbán zformoval úderku pro sítě. Někteří z Klubu bojovníků však nechápali, co se po nich chce

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Necelý rok před parlamentními volbami v Maďarsku má podle průzkumů veřejného mínění největší podporu voličů strana Tisza Pétera Magyara. Vládní strana Fidesz cítí ohrožení a premiér Viktor Orbán o víkendu avizoval ofenzivu v digitální oblasti založením tzv. Klubu bojovníků, kteří mají být aktivní na sociálních sítích. Slibuje si armádu o desítkách tisících stoupenců, ale jak se jim bude dařit, je otázkou. Na prvním hromadném setkání mnozí netušili, co vlastně mají na podporu Orbána dělat.

Foto: FB Viktora Orbána

Viktor Orbán při projevu před Klubem bojovníků

Článek

V neděli se v budapešťské sportovní hale konalo setkání Klubu bojovníků poprvé. Maďarská média oslovila přicházející účastníky, z nichž řada ani nevěděla, o jakou akci přesně jde. „Chceme podpořit vládu a premiéra Orbána. Očekávám, že na akci nám vysvětlí, jak máme postupovat,“ vyjádřil se nejistě jeden z přicházejících členů Klubu bojovníků pro web telex.hu.

„Zatím ani my nevíme, o co konkrétně jde, ale v tom je to vzrušující,“ dodal další nadějný člen Klubu bojovníků. Poslankyně Fidesz Mónika Dunaiová byla konkrétnější. „Ten, koho platí ze zahraničí, nemá co pohledávat v maďarském veřejném životě a v médiích,“ řekla.

Orbán avizoval, že Klub bojovníků aktuálně tvoří asi deset tisíc lidí a do voleb v roce 2026 jich má být až sto tisíc. Klub bojovníků označil Orbán za maďarské patrioty a „jádro digitální armády“, která má pomoct straně Fidesz k vítězství ve volbách. „Politický boj se v současnosti do značné míry odehrává v online prostoru, proto bude tato oblast klíčová,“ uvedl.

Politický analytik Tibor Attila Nagy pro web 444.hu konstatoval, že Fidesz cítí silné postavení strany Tisza na sociálních sítích a v tomto směru musí změnit taktiku, pokud chce v příštích volbách uspět.

Tvrdě se obořil na Ukrajinu

Orbán ve svém projevu řekl, že proti Maďarsku už bojuje nejen Brusel, ale i Kyjev, a toto tvrzení spojil s nedávným odhalením maďarských špionů na Ukrajině. Takže tématem další linie mobilizace vládních voličů bude už nejen hrozba tlaku ze strany Bruselu, ale také údajný tlak ze strany východního souseda, který přes tři roky čelí ruské agresi.

Orbán označil za největší nebezpečí členství Ukrajiny v Evropské unii. „Ukrajinci potřebují peníze jiných, proto se za každou cenu snaží dostat do Evropské unie. Vůbec je nezajímá, že by tím pádem do Unie vnesli také válku, zničili farmáře a byli bychom průchozím domem pro ukrajinskou mafii,“ dodal.

Předseda maďarské vlády tvrdí, že Brusel se snaží dosadit v Maďarsku vládu, která by byla složena ze současných opozičních stran Tisza a Demokratické koalice a byla by vstřícná vůči Ukrajině a k otázce jejího vstupu do Unie.

Související témata:

Výběr článků

Načítám