Hlavní obsah

Němečtí antivaxeři založili vlastní kolonii. V Paraguayi

29. 1. 2022, 4:24

Skupina německých, rakouských a švýcarských přistěhovalců založila u paraguayského městečka Caazapá kolonii, která příchozím nabízí „únik před socialistickými trendy v ekonomice i politice ve světě“, jakož i před fluorovanou vodou a povinným očkováním.

Foto: Profimedia.cz

Paraguajský ráj se má stát útočištěm německy mluvících antivaxerů. Ilustrační foto.

Článek

Osada nese název Zelený ráj a její strůjci ji označují za „největší developerský a osidlovací projekt v Jižní Americe“. Podle listu The Guardian doufají, že se počet obyvatel kolonie o rozloze 1600 hektarů v dohledné době zvýší z nynějších 150 na tři tisíce.

Počet nově příchozích vzrostl zejména po vypuknutí pandemie koronaviru. S ní je spojeno očkování, které například v Rakousku bude od února povinné. K podobnému kroku se chystá také Německo.

Začali i farmařit

Odpůrci vakcín proti covidu-19 z německy mluvících zemí se ale usazují i v dalších oblastech Paraguaye a vzhledem k tamní velmi úrodné půdě se živí zemědělstvím, třebaže v původní vlasti měli zcela jiné profese. Lákají je také příznivé ceny, nízké daně a klid země s malou hustotou obyvatelstva, což k vystěhování vybízí i starší lidi. „Dnes přicházejí většinou proto, aby unikli očkování,“ řekl televizi ARD Georg Waldleitner, který už 25 let provozuje bavorskou restauraci v dalším městě s mnoha německými přistěhovalci – v Hohenau na jihovýchodě Paraguaye.

Britští antivaxeři plánují válku s vládou

Sám restrikce proti koronaviru odmítá, stejně jako vakcinaci. Připouští ale, že někteří nově příchozí se brzy vracejí do Evropy, protože si prý život v Paraguayi příliš idealizovali.

Příliv odpůrců se zdvojnásobil

V každém případě se ale loni počet přistěhovalců z německy hovořících zemí proti roku 2020 téměř zdvojnásobil. Protože jde v drtivé většině o neočkované, budí to u paraguayských úřadů obavy. „My Paraguayci považujeme očkování za občanskou povinnost. Jen tak se můžeme vrátit ke svobodě, na kterou jsme byli zvyklí,“ říká Noemi Jaraová, šéfka úřadu pro turistiku v Hohenau.

Netají se také obavami, že nevakcinovaní přistěhovalci budou od očkování odrazovat i místní. Paraguayské úřady mezitím zasáhly. V polovině ledna začalo platit nařízení, že přijíždějící cizinci musí mít kromě testu také dvojí očkovaní proti koronaviru. Všichni, kteří si pohrávali s myšlenkou vystěhování do Paraguaye, tak budou muset změnit plány. A pro ty, kteří se už stihli v některé z německy mluvících kolonií usadit, nařízení znamená, že i krátkodobé opuštění Paraguaye by se pro ně mohlo stát cestou bez návratu, jestliže budou vakcinaci nadále odmítat.

Falešné očkování za 10 tisíc. Italská sestra před vpichem injekci vyprázdnila

Reklama

Související témata:

Výběr článků