Hlavní obsah

Nejmladší laureátka Nobelovy ceny za mír v dějinách: 17letá Pákistánka vzdorující Tálibánu

10. 10. 2014, 11:13 – Oslo • Aktualizováno 10. 10. 2014, 16:05

Nobelovu cenu za mír za rok 2014 získala Pákistánka Malála Júsufzaiová bojující za právo dívek na vzdělání. Sedmnáctiletá dívka je nejmladší laureátkou ceny v dějinách. Cenu získala společně s indickým aktivistou Kailášem Satjárthím. V pátek to oznámila norská porota.

Foto: PA/Oli Scarff, ČTK

Malála Júsufzaiová

Článek

„Děti musí chodit do školy, nesmějí být finančně zneužívány. V chudých zemích tvoří lidé mladší 25 let 60 procent populace. Nutným předpokladem pro mírový rozvoj je respektování práv těchto dětí a mladých lidí. Zvláště v oblastech konfliktu způsobuje porušování práv dětí to, že násilnosti od generace ke generaci pokračují,“ uvedl norský výbor, který cenu za mír uděluje.

Foto: Profimedia.cz

Indický aktivista za práva dětí Kailáš Satjárthí

Malála se před dvěma lety stala v Pákistánu obětí útoku radikálních povstalců z hnutí Tálibán, kteří nechtějí, aby se dívky vzdělávaly.

Dívku, která v údolí Svát cestovala s kamarádkami ze školy, střelili útočníci do hlavy a do krku. Malála byla několik dnů v kritickém stavu, britským lékařům se ji však po převozu do Birminghamu podařilo zachránit.

Mladá Pákistánka vystoupila i na půdě OSN, v němž se vyslovila za právo dívek a žen na vzdělání.

Teprve šestnáctá oceněná žena

Od roku 1901, kdy se Nobelova cena za mír uděluje, ji získalo 96 lidí a institucí, mezi nimi 16 žen.

Pouze jediný – vietnamský revolucionář a politik Le Duc Tho – ji odmítl. Tři laureáti získali cenu ve vězení – německý novinář Carl von Ossietzky, barmská disidentka Aung Sang Su Ťij a čínský aktivista Liou Siao-po.

Z deníku Malaly Júsufzaiové

sobota 3. ledna

Včera jsem měla děsivý sen, v němž se objevovali bojovníci Tálibánu a armádní vrtulníky. Takové sny se mi zdají od zahájení vojenské operace v údolí Svát. Bojím se chodit do školy, protože Tálibán zakázal všem dívkám navštěvovat vyučování. Z 27 studentek přišlo jen 11.

Cestou do školy jsem slyšela nějakého muže vyhrožovat: 'Zabiju tě.' Zrychlila jsem. Pak se mi ale ulevilo. Všimla jsem si, že muž telefonuje, určitě hrozil někomu jinému.

pondělí 5. ledna

Vypravovala jsem se do školy a chystala se obléci si svou školní uniformu, když jsem si uvědomila, že nás ředitelka nabádala, abychom si nebraly na sebe uniformy a dorazily v normálních šatech. Rozhodla jsem se tedy vzít si své oblíbené růžové šaty. Také ostatní spolužačky přišly v barevném oblečení. Hned ráno nám ale sdělili, abychom nenosily barevné šaty, protože Tálibánu by se to nelíbilo.

středa 14. ledna

Dnes jsem šla do školy ve špatné náladě, poněvadž zítra začínají zimní prázdniny. Ředitelka vyhlásila prázdniny, ale už neřekla, kdy bude škola znovu otevřena.

Dnes jsem šla do školy ve špatné náladě, poněvadž zítra začínají zimní prázdniny. Ředitelka vyhlásila prázdniny, ale už neřekla, kdy bude škola znovu otevřena. Já osobně si myslím, že jednoho dne bude škola zase otevřená, ale když jsem ji dnes opouštěla, dívala jsem se na ni, jako bych se tam už nikdy neměla vrátit.

čtvrtek 15. ledna

Potom ke mně na návštěvu přišla kamarádka a bavily jsme se o domácím úkolu. Dnes je poslední den předtím, než vejde v platnost nařízení Tálibánu, ale moje přítelkyně se mnou probírala úkol, jako by se nic zvláštního nedělo.

čtvrtek 22. ledna

Někteří z mých přátel opustili Svát, protože situace tady je velmi nebezpečná. Já zůstávám zavřená doma. V noci (duchovní Tálibánu) znovu varoval ženy, aby nevycházely z domu.

sobota 25. ledna

Zdá se, že teprve zničení desítek škol a zavření stovek dalších přiměje armádu k jejich ochraně. Kdyby tady provedla své bezpečnostní operace pořádně, tato situace by nenastala.

neděle 8. února

Jsem smutná, když se dívám na svou školní uniformu, školní tašku a geometrické pomůcky. Chlapecké školy se zítra otvírají. Vzdělávání dívek ale Tálibán zakázal.

V loňském roce cenu získala Organizace pro zákaz chemických zbraní, která v uplynulých měsících zajišťovala likvidaci syrského chemického arzenálu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků