Článek
„Důrazně odsuzujeme škodlivé kybernetické aktivity, jejichž cílem je podkopat naši národní bezpečnost, demokratické instituce a kritickou infrastrukturu. Škodlivá kybernetická aktivita zaměřená na Českou republiku dává jasně najevo, že kyberprostor je neustále napadán,“ stojí v tiskové zprávě NATO.
„Jsme solidární s Českou republikou v souvislosti se zákeřnou kybernetickou kampaní proti jejímu ministerstvu zahraničních věcí,“ dodává zpráva.
Podobně se vyjádřila i Kallasová, která taktéž podpořila Českou republiku.
„Evropská unie a její členské státy spolu s mezinárodními partnery jsou solidární s Českem v souvislosti se zákeřnou kybernetickou kampaní, která byla namířena proti jeho ministerstvu zahraničních věcí,“ prohlásila Kallasová.
NATO i šéfka unijní diplomacie reagovaly na informaci české vlády, že Čína je zodpovědná za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí diplomacie.
Podle české diplomacie tato škodlivá aktivita trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury. Tato špionáž byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou čínského ministerstva státní bezpečnosti.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský si kvůli tomu na kobereček předvolal čínského velvyslance.