Článek
Od roku 2027 obdrží 46 tisíc Ukrajinců, kteří mají nyní ochranný status S, povolení k pobytu B. V reálu to bude znamenat, že s běženci se bude zacházet stejně jako se švýcarskými občany a budou dostávat výrazně více peněz. Pro kantony a obce to znamená masivní nárůst nákladů.
Například obec Kradolf-Schönenberg v kantonu Thurgau má 3215 obyvatel. Změna statusu se bude týkat 22 lidí.
„Naši obec to bude stát 150 tisíc franků (čtyři miliony korun) až 250 tisíc franků (6,7 milionu korun) ročně, možná i více,“ říká Heinz Keller, zástupce starosty. Aby na takové výdaje obec měla vůbec peníze, musí zvýšit daně o 2,5 procenta.
„Vůbec nechápeme, kde na to vezmeme peníze. Prostě nás nechali ve vzduchoprázdnu. Uprchlíci z Ukrajiny byli přijati v dobré víře, že ochrana bude dočasná,“ dodal.
V kantonu Vaud změna ze statusu S na povolení B se dotkne více než 4000 lidí. Samotné zvýšení sociální pomoci by stálo 25 milionů franků (666 milionů korun). „Takovou zátěž bychom nezvládli,“ uvedl kanton na dotaz deníku Blick.
Kanton Aargau očekává dodatečné náklady až do výše 30 milionů franků (799 milionů korun) v roce 2027 a do roku 2029 by se tato částka mohla zdvojnásobit.
Kdo vyplácí sociální pomoc, to záleží na kantonu. Buď je to obec, kde dotyčný bydlí, nebo kanton. Vedení obcí i kantonů očekávají problémy a enormní zvýšení výdajů a tlačí na vládu, aby od záměru ustoupila.
Pracovní skupina složená ze zástupců vlády, kantonů, měst a obcí v současnosti připravuje změnu nařízení. Spolková rada má návrh obdržet do podzimu 2026. Kantony mají být například flexibilnější v integraci lidí, kteří potřebují ochranu, na trh práce a budou schopny samy stanovovat standardy podpory.
Problémem je ovšem čas. Mnozí se domnívají, že se úprava nestihne, a obce si budou muset připravovat rozpočty na nadcházející rok s velkou nejistotou.


