Článek
V rakouských Alpách se vytvoří první bouřky už ve středu večer, v noci se rozšíří také do dalších oblastí, například Podunají, Burgenlandu a oblasti Štýrského Hradce. Na západě, zejména ve Vorarlbersku a Tyrolsku, meteorologové varují před trvajícími intenzivními dešti.
Pršet bude i ve čtvrtek a deštivý by měl být i poslední červencový víkend, na výraznou změnu to nevypadá ani na začátku dalšího týdne, píše web oe24.
V bouřkách by se mělo ochladit, teploty by se měly dostat pod 20 stupňů a kolem 11 stupňů ve vyšších polohách. Meteorologové varují, že lze až do pondělí v celé zemi očekávat výrazně nadprůměrné srážky. Spadnout by mělo až 100 litrů srážek na metr čtvereční, v západním Rakousku v některých případech i více.
Německu hrozí supercely
Německo ovlivňují dvě hluboké tlakové níže. Na severu řádí Isaac, jenž ovlivní počasí také v Polsku. Na jihu země působí tlaková níže Karlheinz, která ve Francii a Itálii způsobila silné bouřky, jež pustošily oblasti a nechávaly za sebou i mrtvé. Německu v následujících hodinách hrozí supercely a silné bouřky provázené lijáky. Na severu země by mělo spadnout až 40 litrů na metr čtvereční.
Na jižním okraji Alp by se měly tvořit supercely už během středečního večera, v noci se bouřky přesunou směrem k Innsbrucku a Mnichovu, píše web týdeníku Focus.
Meteorologové varují, že by se mohl vytvořit Mezosynoptický konvekční systém (MCS), což je obrovská bouřka, která se skládá z mnoha menších bouřek a může přinést na velké ploše intenzivní lijáky. Tento systém může dokonce obsahovat supercely.
MCS se podle německé meteorologické služby vytvoří ve středu a do oblasti Mnichova dorazí ve čtvrtek ráno. Situace by se měla uklidnit až během víkendu, kdy by se mělo vrátit letní počasí, píše Focus.
Může za to jet stream
Česká republika by měla být takových extrémů ušetřena. „V Česku se objeví občasný déšť, žádné extrémy to ale nebudou. Spadnout by mělo do 50 mm srážek. Bude to přesně na to, aby rostly houby,“ řekla Novinám meteoroložka Dagmar Honsová.
Rozmarné počasí, které zasáhlo Evropu, je podle jejích slov důsledkem jet streamu. Ve Skandinávii padají teplotní rekordy, jih Evropy je rozžhavený, teploty zde dosahují 40 stupňů a část střední Evropy budou sužovat lijáky.
Jet stream se vyskytuje podél rovnoběžek a jsou to poměrně úzké pásy silného větru, který může dosahovat rychlosti až 700 km/h. Pásy jsou rovné či mírně zvlněné a fungují podle vědců jako dálnice. Pokud nastane přetížení, vznikne na dálnici dopravní kolaps, v tomto případě extrémní počasí.
Silný a rovný jet stream znamená ve střední Evropě pravidelné střídání počasí – přechody front a tlakových níží. Rozvlněné tryskové proudění naopak znamená výkyvy počasí. Čím déle zůstává jet stream rozvlněný, tím extrémnější je počasí.