Hlavní obsah

Musíme uzavřít hranice, nabádá kvůli migrantům bavorský ministr

18. 1. 2016, 12:08 – Mnichov

Dokud se nepodaří najít evropské řešení uprchlické krize, musí Německo jednat na národní úrovni, aby omezilo počet přicházejících běženců. A jedním z takových opatření je uzavření vlastních hranic. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel to řekl bavorský ministr financí Markus Söder.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

"Velmi stojíme o evropské řešení, to však nyní není v dohledu," řekl Söder. "Potřebujeme plán B. Dokud nezačnou evropská řešení skutečně fungovat, potřebujeme účinná řešení na národní úrovni," dodal.

V současnosti přichází do Německa denně 3000 až 4000 uprchlíků, což je podle ministra příliš mnoho.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Potřebujeme omezit imigraci, důsledně posílat zpět neúspěšné žadatele o azyl, stanovit větší počet bezpečných států (jejichž občané nemají na azyl nárok pozn. red.), zabezpečit vlastní hranice a zajistit více policistů na veřejných prostranstvích," uvedl Söder.

Schengen uzavřením hranic zachráníme

Uzavření hranice podle něj neohrozí existenci schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. "Naopak. Kdybychom nejednali, Schengen by se zhroutil, protože by ho občané neakceptovali," řekl.

K většímu zabezpečení hranic a k odmítání uprchlíků vyzval v deníku Süddeutsche Zeitung také bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber. "Musíme se postarat o to, aby se uprchlická krize řešila jako evropský problém. Musíme jasně dát najevo, že znovu začneme dodržovat německé a evropské právo. A právo říká, že když někdo přijíždí do Německa z Rakouska, přichází z bezpečné třetí země," řekl Stoiber s tím, že tito příchozí nemají v Německu na azyl nárok, protože o něj mohli požádat už v Rakousku.

Uprchlíků už je příliš

Söder rovněž vyjádřil přesvědčení, že do Německa stále přichází příliš uprchlíků, přestože proti říjnu se jejich počet snížil. "To, že je počet nyní nižší, je důsledek počasí, ne politiky," řekl a podpořil požadavek současného bavorského premiéra Horsta Seehofera na stanovení horní hranice počtu příchozích.

Stanovení horní hranice pro počet uprchlíků dlouhodobě odmítá kancléřka Angela Merkelová, přestože sama mluví o potřebě snížit počet přicházejících běženců. Podle Södera se bavorští politici budou snažit Merkelovou přesvědčit o svém postoji, spekulace o možném odvolání kancléřky však odmítl.

Anketa

Přispělo by podle vás zavření hranic uvnitř schengenského prostoru k řešení migrační krize?
Ano
97 %
Ne
3 %
Celkem hlasovalo 4063 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků