Hlavní obsah

Moskva: Dohoda o příměří platí, ale žádné mírové sbory na Donbasu nechceme

19. 2. 2015, 10:51 – Paříž/New York • Aktualizováno 19. 2. 2015, 11:24

Dohoda z Minsku o příměří, výměně zajatců a stažení těžké techniky z linie dotyku platí. Telefonicky se na tom shodli prezidenti Ukrajiny a Ruska Petro Porošenko a Vladimir Putin. Oznámila to kancelář francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který po boku německé kancléřky Angely Merkelové pomáhal dohodě minulý týden na svět.

Foto: Mykola Lazarenko/Ukrainian Presidential Press Service/Handout, Reuters

Zleva ruský prezident Putin, prezident Francie Hollande, německá kancléřka Merkelová a hlava Ukrajiny Porošenko v Minsku.

Článek

Všichni čtyři státníci spolu ve čtvrtek hovořili o vývoji situace po stažení většiny ukrajinských sil z obleženého Debalceva. Moskva už dříve uvedla, že dohoda o klidu zbraní se na Debalcevo nevztahovala, protože se vrací k územnímu rozdělení v září loňského roku a tehdy město ovládali vzbouřenci.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Platnost dohod ve čtvrtek nepotvrdili jen prezidenti Porošenko a Putin, ale také doněčtí povstalci. Vyjednavač za samozvanou lidovou republiku Denis Pušilin uvedl, že její vedení je připraveno k dialogu a výměně válečných zajatců. Rovněž je prý připraveno zajistit bezpečnost pozorovatelům OBSE v celém Debalcevu. Členové mise tam dosud nesmějí.

Západ v čele s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a americkou vládou po dobytí Debalceva varoval před další eskalací bojů, které by ohrozily mírový plán.

Moskva se zase ohradila proti úmyslu prezidenta Porošenka pozvat na východní Ukrajinu mírové sbory OSN a EU. Velvyslanec Ruska v OSN Vitalij Čurkin to označil za destruktivní krok.

Porošenko jím podle něj „vzbuzuje podezření, že chce dohody z Minsku zničit“. „Pokud hned někdo navrhuje nové plány, vzbuzuje to otázku, zda budou dohody dodržovány,“ prohlásil Čurkin.

Reklama

Související články

Ukončeme válku sankcí, vyzývá Moskva

18. 2. 2015, 13:48

Moskva si vyhradila právo adekvátně reagovat na nové sankce, které na Rusko kvůli Ukrajině uvalila Kanada. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva...

Výběr článků