Hlavní obsah

Migranti ve Švédsku odmítají opustit autobus. Venku je prý příliš zima a pusto

29. 10. 2015, 17:27 – Stockholm • Aktualizováno 29. 10. 2015, 17:38

Skupina migrantů už tři dny odmítá opustit autobus, kterým byla dopravena do azylového centra ve švédské vesnici Limedsforsen. Běženci si stěžují, že je v odlehlé obci poblíž hranice s Norskem moc velká zima a pusto. Část migrantů se proto dožaduje odvozu do velkého města, někteří dokonce trvají na cestě do Německa.

Foto: Tt News Agency, Reuters

Autobus, kterým byli běženci do Limedsforsenu přivezeni.

Článek

„Čtrnáct lidí zůstává v autobuse nebo okolo něj a odmítá se přesunout do azylového centra,“ potvrdila deníku The Guardian mluvčí švédského imigračního úřadu Maria Lofrgenová. Dodala, že situaci na místě spolu s migračními úředníky řeší policisté. Ve skupině jsou lidé, kteří pocházejí převážně ze Sýrie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

To, že by její úřad odvezl skupinu asi šedesáti žadatelů o azyl do naprosté izolace, Lofrgenová odmítá. „Není pravda, že je to pustina, je tam obchod a jezdí tam autobusy,“ upřesnila.

Až 10 tisíc azylantů týdně

Rozvážení migrantů do odlehlých oblastí imigrační úřad vysvětluje tím, že jich přichází až 10 tisíc týdně a úřad že už je prostě nemá kde jinde ubytovávat.

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Uprchlíky chce Švédsko ubytovat ve vesnici Limedsforsen u norských hranic

„S tím, jak bude počet žadatelů o azyl dál růst, bude ubytování, které budeme schopni najít, dál a dál od velkých měst,“ vysvětlila mluvčí imigračního úřadu a dodala, že si běženci dosud stěžovali jen velmi ojediněle.

Švédsko má necelých deset miliónů obyvatel a očekává, že do konce letošního roku obdrží na 190 000 žádostí o azyl. Spolu s Německem se tak tato skandinávská země řadí k migrační krizí nejvíce zatíženým zemím.

Reklama

Související články

Výběr článků