Hlavní obsah

Merkelová byla poosmé v řadě zvolena předsedkyní CDU

9. 12. 2014, 15:25 – Berlín

Německá kancléřka Angela Merkelová byla v úterý poosmé v řadě zvolena předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Ve volbě, v níž neměla protikandidáta, získala 96,7 procenta hlasů delegátů stranického sjezdu. Merkelová povede CDU další dva roky, v čele strany je od roku 2000.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

Merkelová už při svém projevu na úvod sjezdu vyzdvihla výsledky německé vlády, v jejímž čele stojí devět let.

Kancléřka zdůraznila, že chce CDU vést i v době digitální revoluce a že chce v čele nejsilnější německé strany zajistit, aby Německo při proměně světového hospodářství neztratilo svou přední pozici.

Kancléřka se v dnešní volbě přiblížila ke svému dosud nejlepšímu výsledku z roku 2012, kdy ji na sjezdu podpořilo 97,9 procenta delegátů. Merkelová ale ve volbě předsedy strany vítězí s velkou většinou pokaždé, při svém nejhorším výsledku v roce 2004 získala 88,4 procenta hlasů.

Nemá konkurenci

Merkelová je v současnosti třetí nejdéle sloužící předsedkyní CDU, déle v čele strany stáli pouze bývalí kancléři Konrad Adenauer a Helmut Kohl.

Podle německých politologů nemá kancléřka ve straně konkurenci a funkci může v nejbližších letech opustit jedině v případě, že se k tomu sama rozhodne.

Reklama

Výběr článků