Hlavní obsah

Matka zavražděné snoubenky Jána Kuciaka tvrdí, že musela nadřízeným hlásit účast na protestech

2:29
2:29

Poslechněte si tento článek

Zlatica Kušnírová, matka zavražděné snoubenky investigativního novináře Jána Kuciaka, nemusí hlásit zaměstnavateli, že se chce zúčastnit protivládního protestu. Matka Martiny Kušnírové tvrdí, že až dosud po ní nadřízení z ústředí práce chtěli, aby tak činila. Kušnírová pracuje jako profesionální pěstounka.

Foto: Milan Malíček, Právo

Mária a Jozef Kuciakovi (zleva) a Zlatica Kušnírová na MFF KV v roce 2022

Článek

Slovenské ústředí práce odmítá, že šlo o šikanu nebo že v minulosti konalo na základě oficiálního podnětu. „Zdůrazňujeme, že ústředí práce žádný podnět na paní Kušnírovou nedostalo ani se žádným podnětem nezabývalo a paní Kušnírová nemusí ústředí práce nic hlásit,“ uvedlo ústředí ve svém stanovisku zaslaném Denníku N.

Kušnírová minulý týden v rozhovoru pro web aktuality.sk řekla, že na ni přišel podnět s fotografií, že chodí na protivládní protesty, a poté musela svoji účast na protestech hlásit svým nadřízeným z Centra pro děti a rodiny a ústředí práce to prý řešilo.

„Péče o děti je velmi náročná. Na protestech jsem byla jen párkrát. Měla jsem problém, posledně na mě přišel podnět, že chodím na protesty a přitom mám celodenní péči o děti,“ uvedla Kušnírová. Tvrdila, že po zmíněném podnětu zaměstnavatel požadoval, aby účast na protestech hlásila.

Podle pravidel Centra pro děti a rodiny musí péči o děti zajišťovat profesionální rodič, pokud z nějakého důvodu péči zajistit nemůže, sdělí to úřadu. Odbornice na sociální práci Ida Želinská vyžadování dodržování tohoto pravidla v každé situaci na Facebooku kritizovala jako absurdní zásah do lidských práv. Podle ní pak teoreticky lidé musí hlásit, že jdou bez dětí do obchodu či k lékaři a vždy si nechávali od úřadu schválit, kdo se v té době o děti stará.

Vražda se řeší dál

Nejvyšší soud Slovenské republiky minulé úterý zrušil osvobozující rozsudek pro Mariana Kočnera v případě vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Věc bude nyní projednávat jiný senát Specializovaného soudu. K vraždě došlo 21. února 2018 v obci Veľká Mača.

Specializovaný soud 19. května 2023 osvobodil Mariana Kočnera a odsoudil Alenu Zsuzsovou k 25letému vězení za zprostředkování vraždy. Kočnera však slovenské soudy už dříve pravomocně potrestaly vězením na 19 let za padělání směnek, jejichž proplacení požadovala jedna z jeho firem od soukromé televize Markíza.

Vykonavatelé vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25leté tresty a zprostředkovatel Zoltán Andruskó 15letý trest.

Výběr článků

Načítám