Hlavní obsah

Macronovu stranu čeká rekordní volební výhra, tvrdí průzkum

15. 6. 2017, 19:42 – Paříž

Hnutí Republika v pohybu (REM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je na dobré cestě získat po nedělním druhém kole parlamentních voleb rekordní většinu. Vyplývá to z průzkumu agentury OpinionWay, který byl zveřejněn ve čtvrtek.

Foto: Pool, Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Článek

Podle sondáže mají REM a jeho spojenci vyhlídku obsadit v dolní komoře parlamentu 440 až 470 křesel z celkových 577. Pokud se tato prognóza po volbách stane skutečností, vyvrcholí tím pád hlavních politických stran, které ve Francii dominovaly desítky let.

Konzervativní Republikánské straně a jejím spojencům jako hlavní opoziční skupině průzkum prorokuje zisk 70 až 90 mandátů. Socialistická strana, která byla u moci doposud, se bude muset spokojit s pouhými 20 či 30 poslanci.

Krajně pravicové Národní frontě Marine Le Penové anketa přisuzuje nanejvýš pět mandátů. Levicová Nepodrobená Francie by jich měla mít pět až 15.

Účast by opět měla být nízká, byť o něco vyšší než v kole prvním. OpinionWay očekává, že svůj hlas odevzdá 55,4 procenta voličů; minulou neděli jich hlasovalo jen 48,71 procenta.

Reklama

Výběr článků