Článek
„Bezpečnostní složky nám řekly, že musíme do krytu, což jsme také udělali,“ uvedl předseda parlamentu. S ním se do krytu odebral také premiér Paluckas, který v té době zrovna hovořil s novináři v budově vlády, uvedla litevská stanice.
Litevská armáda se původně domnívala, že do litevského vzdušného prostoru vletěl dron Šáhid, který ruská armáda hojně využívá ve své agresivní válce proti Ukrajině. Pohraniční stráž později oznámila, že se podle jejích informací jedná o malý, podomácku vyrobený letoun, který přiletěl z Běloruska a následně se zřítil. Své zjištění pak doložila fotografiemi zříceného stroje.
Po ohledání letounu Litevci zjistili, že byl vyroben z překližky a pěnového plastu. Spadl poblíž uzavřeného hraničního přechodu Šumskas, asi kilometr od běloruské hranice. Podle předběžných údajů nepřepravoval žádný náklad a nepředstavoval žádné nebezpečí.
LRT dále uvedla, že letoun litevské úřady zaznamenaly kolem půl dvanácté (půl jedenácté SELČ) dopoledne a že kvůli němu stíhačky NATO, které „v té době plnily misi vzdušné policie“, přešly z „tréninkového režimu do operačního režimu“.
„Po krátké době, kdy objekt spadl, byla mise stíhaček odvolána,“ napsala stanice.
Vojenský expert Egidijus Papečkys uvedl, že z Běloruska často létají drony, které vypouštějí pašeráci. Litevská stanice připomněla, že se z Běloruska do Litvy takto pašují například cigarety.