Článek
Zmejevskij v rozhovoru, který vyšel v noci na úterý, zmínil, že Rusko v diplomatické nótě Prahu požádalo o to, aby pomohla zaměstnancům ruské ambasády určit přesné místo, kde se socha nachází.
„Nótu jsme obdrželi zhruba v době, kdy ji pan Zmejevskij zmínil v rozhovoru. Opět běžná sovětská taktika,“ uvedl Lipavský. „Na rozdíl od Rusů, kteří už desítky dní nereagují na návrh příměří, my na jejich nótu odpovíme. A to na základě veřejně dostupných informací, které by ruská strana dozajista dohledala za pár minut sama,“ dodal. Narážel přitom na skutečně dostupnou informaci, že se socha Koněva nachází v depozitáři obce Měšice v okrese Praha-východ.
„Pomník maršála Sovětského svazu Ivana Koněva je symbolem Vítězství, symbolem osvobození Československa a jeho hlavního města Prahy od hitlerovské okupace,“ sdělil ruskému listu Zmejevskij. Lipavský ovšem oponoval, že šlo o mnohem pozdější výraz servility českých bolševiků.
„Zároveň zdůrazňuji, že se jedná výlučně o záležitost českého státu. Čeští bolševici si tuto výzdobu náměstí na Praze 6 umístili v roce 1980 jako výraz normalizační servility vůči moskevskému vedení. A čeští demokraté rozhodli v roce 2020 o jejím odstranění, aby poukázali na temnou úlohu Ivana Koněva v dějinách zotročování evropských národů. V případě Československa se podílel na přípravě okupace v roce 1968,“ řekl Novinkám ministr.
Zmejevskij dále řekl, že Rusko už v minulosti požádalo Česko o odevzdání sochy Koněva, kladná odpověď prý ale nikdy nepřišla. „Na naše předchozí žádosti jsme neobdrželi kladnou odpověď,“ řekl v rozhovoru.
Osvobození Prahy
Praha se na samém konci druhé světové války z velké části osvobodila sama díky Pražskému povstání, které začalo 5. května 1945. Rudá armáda do Prahy přijela „až“ ráno 9. května a bojovala už jen proti zbytkům nacistických vojáků.
Pomník maršála Koněva byl odhalen 9. května roku 1980. Od samého počátku byl kontroverzní, neboť se Koněv podílel mimo jiné na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa nebo také na násilném potlačení Maďarského povstání.
Zastupitelstvo Prahy 6 v září 2019 rozhodlo, že socha bude odstraněna. Sejmuta z podstavce následně byla 3. dubna 2020.
Sochu přitom nechal odstranit tehdejší starosta Prahy 6 a dnešní europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09), na něhož kvůli tomu Rusko vydalo zatykač.
V současné době má sochu od Prahy 6 zapůjčenou Muzeum paměti XX. století, prozatím je uložena v depozitáři uměleckých děl v Měšících.
Rusové dlouhodobě bojují proti odstraňování historických pomníků. V roce 2020 ruský diktátor Vladimir Putin podepsal zákon, na základě něhož můžou ruské úřady lidi za ničení sovětských pomníků poslat do vězení až na pět let. Pomníky přitom mohou být jak v Rusku, tak i v zahraničí.
Kromě sochy Koněva si Zmejevskij v rozhovoru postěžoval na postoj Česka k Ruskému domu v Praze. Ten provozuje ruská státní agentura Rossotrudničestvo, na kterou se vztahují unijní protiruské sankce. Podle Zmejevského kolem ruského domu panuje „nezdravá atmosféra“.
Česko k nelibosti Moskvy neuznává diplomatický status budovy, kde se Ruský dům nachází. Ruský velvyslanec v Praze uvedl, že se v českých médiích pravidelně objevují výzvy k „uzavření Ruského domu“.
Řada lidí toto středisko spojuje s ruskou agresí na Ukrajině, neboť jakákoli propagace ruské kultury zároveň znamená šíření ruské propagandy a dezinformací. Několik evropských zemí ruské domy na svém území úplně uzavřelo.