Hlavní obsah

Irský eurokomisař Phil Hogan skončil. Kvůli golfovému večírku

27. 8. 2020, 13:50

Irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan se ve středu rozhodl vzdát se své funkce v Evropské komisi (EK). Důvodem je, že v Irsku minulý týden porušil nařízení tamních úřadů proti šíření koronaviru, když se zúčastnil golfového večírku. Jeho portfolio v Komisi dočasně převezme lotyšský výkonný místopředseda EK Valdis Dombrovskis.

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Ir Phil Hogan se ve středu vzdal funkce eurokomisaře pro obchod. Porušil irská protikoronavirová nařízení, když se zúčastnil golfového večírku.

Článek

Minulý týden se Hogan zúčastnil golfového večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku jsou přitom v současnosti povolena shromáždění maximálně 50 lidí. Kvůli této akci už odstoupil irský ministr zemědělství Dara Calleary.

Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

„Bylo stále jasnější, že kontroverze týkající se mé nedávné návštěvy Irska odváděly pozornost od mé práce eurokomisaře a mařily by moji práci v příštích měsících,” uvedl Hogan ve středečním prohlášení.

Ministr večeřel v golfovém klubu. Stálo ho to křeslo

Předsedkyně EK Ursula Von der Leyenová následně ve vlastním stručném prohlášení uvedla, že Hoganovo rozhodnutí respektuje. Je mu prý vděčná za „neúnavnou práci”, kterou odváděl od počátku svého působení v jejím týmu.

Funkci eurokomisaře pro obchod dočasně převezme výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Ve čtvrtek to oznámila Von der Leyenová. O nástupci Hogana nyní bude jednat s Irskem, které vyzvala, aby jí navrhlo nejméně dva vhodné kandidáty – muže a ženu.

Evropská komise zajistila pro země unie 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny

Irská média od středy spekulují o tom, kdo by mohl Hogana nahradit. Zmiňován je například irský ministr zahraničí Simon Coveney, vicepremiér a předseda Hoganovy strany Fine Gael Leo Varadkar, někdejší irský premiér Enda Kenny či bývalý velvyslanec EU ve Spojených státech David O'Sullivan.

Mezi ženami se objevuje jméno místopředsedkyně Evropského parlamentu Mairead McGuinnessové nebo europoslankyně Frances Fitzgeraldové.

Není ovšem jisté, že si Dublin vlivný post eurokomisaře pro obchod udrží. Podle serveru Politico je Hoganův odchod pro současnou Evropskou komisi tvrdou ranou, protože tento Ir je považován za zkušeného politika a schopného vyjednavače.

Možné přerozdělení funkcí v komisi naznačila i sama Von der Leyenová. „V pozdější etapě rozhodnu o konečném rozdělení portfolií v komisi,” uvedla.

Reklama

Výběr článků