Hlavní obsah

Europoslanci podusili bulharskou kandidátku do Barrosova týmu

12. 1. 2010, 22:29 – Brusel

Úterní slyšení před poslanci Evropského parlamentu naplnilo očekávání, že bývalá bulharská ministryně zahraničí Rumjana Želevová bude jen těžko hájit svoji kandidaturu na eurokomisařku pro humanitární pomoc. Želevová podle některých zákonodárců nedostatečně vysvětlila své majetkové poměry a údajné napojení svého manžela na organizovaný zločin.

Článek

"Integrita finančního přiznání paní Želevové je pro Evropský parlament naprosto zásadní, aby europoslanci mohli posoudit, zda může plnit úlohu eurokomisařky," sdělila nizozemská europoslankyně za frakci Zelených Judith Sargentiniová. Zelené stejně jako například socialisty zajímá především působení Želevové ve společnosti Global Consult.

Bulharská kandidátka měla firmu údajně vlastnit ještě v letech 2008 až 2009, kdy působila mimo jiné jako poslankyně v bulharském parlamentu. Takovou skutečnost však neuvedla ve finančním přiznání, které musel odevzdat každý kandidát na post eurokomisaře.

"Jsem veřejnou osobou od roku 2007 a chtěla bych vás ujistit, že jsme uvedla vše, co jsem musela uvést. Obvinění proti mému muži a mně samotné se vůbec nezakládají na pravdě," bránila se Želevová. Řada europoslanců však o bulharské kandidátce nadále pochybuje.

"Je správné připustit, že existují velmi vážné pochybnosti, zda ji budeme schopni podpořit během hlasování o osudu celé Evropské komise," řekl novinářům britský europoslanec Andrew Duff z liberální frakce. Želevová by se tak mohla stát po litevském kandidátovi Algirdasovi Šemetovi dalším kandidátem na výměnu v rámci navržené komise. Šemetu po úterním slyšení již odmítli podpořit socialisté, podle nich byl jeho výkon odborně velmi slabý a budou přinejmenším žádat opakovaný "výslech".

Pravice možná skrouhne kandidáta socialistů

Za Želevovou stejně jako za Šemetou paradoxně stojí největší parlamentní frakce lidovců. Není přitom příliš pravděpodobné, že by poslanci odmítli hned dva lidovecké kandidáty.

Podle expertů by se navíc nejsilnější frakce mohla pokusit vyrovnat síly a v příštích dnech by mohla odmítnout některého ze socialistických kandidátů. Tím je i český kandidát Štefan Füle, jehož dnešní slyšení se však setkalo s všeobecně kladnou reakcí poslanců. Obhajoba však čeká například ještě slovenského kandidáta na místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, který je rovněž považován za socialistického kandidáta.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků