Hlavní obsah

Do války proti Ukrajině se měsíčně hlásí kolem 50 000 až 60 000 dobrovolníků, tvrdí Putin

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Do ruské armády přichází každý měsíc sloužit nejméně 50 tisíc dobrovolníků, uvedl podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz válka začala. Poznamenal, že Kyjevu se daří za stejné období „násilně naverbovat do ukrajinských ozbrojených sil 30 000 lidí“. Jeho tvrzení ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Foto: Alexander Kazakov, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

„Chtěl bych upozornit na skutečnost, že zatímco kyjevské úřady provádějí nucenou mobilizaci, lidi chytají na ulici jako psy, tak u nás kluci jdou sami,“ tvrdil podle agentury TASS Putin.

V bojích na Ukrajině podle údajů, které na počátku dubna zveřejnila Severoatlantická aliance, až dosud zahynulo nebo utrpělo zranění asi 900 000 ruských vojáků. Z toho je mrtvých čtvrt milionu, přičemž jen za letošní únor NATO ruské ztráty odhaduje na více než 35 100.

Nové vojáky se ruské úřady snaží získat vysokými platy a odměnami, aby se vyhnuly nepopulární mobilizaci, před kterou na podzim 2022 uprchly do ciziny statisíce Rusů. S tím, jak se válka protahuje, je Moskva nucena nabízet stále vyšší motivační bonusy.

Foto: Ministerstvo obrany RF

Ranění ruští vojáci v rehabilitačním centru v Moskvě na archivním snímku z prosince 2022.

Například ruská Samarská oblast v lednu nabídla rekordních 40 000 dolarů (přes 886 tisíc korun) za vstup do vysoce rizikových útočných oddílů, které na Ukrajině údajně mají míru přežití jednoho z 20 vojáků.

Podle odborníků z Institutu pro studium války (ISW) země již utratila zhruba polovinu svého státního investičního fondu ve výši 106 miliard dolarů (přes dva biliony korun), který se používá na vyplácení platů vojáků a bonusů pro nově naverbované vojáky.

Putin připustil, že v Rusku je vysoká inflace

Ruská ekonomika se zároveň potýká s dopady sankcí, které Západ na Moskvu uvalil po rozpoutání války. Velké evropské země hrozí zpřísněním sankcí, pokud Rusko nepřistoupí na příměří.

Podle šéfa Kremlu je Západ ochoten ublížit sám sobě, jen aby poškodil Rusko. Putin připustil, že ruskou ekonomiku sužuje vysoká inflace, proti které je nutné „zakročit“, ale tak, aby „se nezmrazila sama ekonomika“. Nutné je „měkké přistání“, které dovolí centrální bance snížit klíčovou sazbu, vysvětlil podle agentury TASS.

Ruský prezident při setkání se zástupci ruských podnikatelů také hovořil o podmínkách, za kterých Moskva umožní návrat západních firem do Ruska. Putin tvrdil, že se na něj obracejí zástupci velkých západních společností, které se „slzami v očích“ odcházely z Ruska po rozpoutání války proti Ukrajině, a prosí, aby jim dovolil znovu podnikat v Rusku.

Foto: Profimedia.cz

Město-hrdina má své hrdiny, hlásá billboard v ruském Petrohradě, který láká dobrovolníky ke vstupu do armády za 210 000 rublů (58 800 korun) měsíčně.

Omluva za odchod podle šéfa Kremlu stačit nebude, a pokud návrat té či oné firmy nebude pro Rusko výhodný, najde se podle prezidenta tisíc záminek pro odmítnutí.

„Ujišťuji vás, že mezi tisícovkou příčin bude 999 přesně odpovídat požadavkům Světové obchodní organizace. A kvůli té jedné povedeme spory na soudech. Minimálně 15 let,“ prohlásil.

Ruští podnikatelé podle agentury TASS navrhli, aby se západní byznys vracel do Ruska prostřednictvím společných podniků s ruskými partnery, kteří by tyto firmy kontrolovali.

Výběr článků

Načítám