Hlavní obsah

Desetitisíce lidí pochodovaly Londýnem proti antisemitismu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Desetitisíce lidí se v neděli odpoledne zúčastnily londýnské demonstrace proti antisemitismu. Z davu byl vykázán aktivista vystupující proti islámu Tommy Robinson. Průvodu centrem metropole se podle prvních odhadů zúčastnilo okolo 60 tisíc lidí včetně bývalého premiéra Borise Johnsona.

Foto: Susannah Ireland, Reuters

Pochod proti antisemitismu v Londýně 26. listopadu 2023

Článek

Organizátoři odhadují, že prvního pochodu tohoto druhu od začátku války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás se zúčastnilo 60 000 lidí, včetně bývalého premiéra Borise Johnsona.

Shromáždění přichází uprostřed prudkého nárůstu zločinů z nenávisti, zejména proti židovské komunitě v Londýně, píše BBC. Na akci dorazil také zakladatel Anglické obranné ligy Tommy Robinson, kterého organizátoři předem požádali, aby se neúčastnil. Vykázala ho policie.

Velký dav se shromáždil před Královským soudním dvorem a vydal se na náměstí Parliament Square, kde se konalo shromáždění. Účastníci akce nesli transparenty se slogany vyjadřující podporu britské židovské komunitě.

Foto: Susannah Ireland, Reuters

Pochod proti antisemitismu v Londýně

Vrchní londýnský rabín Sir Ephraim Mirvis na akci řekl, že britští Židé se antisemitismem nenechají zastrašit. „Vyzýváme k posílení soudržnosti komunity a budeme navždy hrdí na to, že můžeme prosazovat ty nejlepší z britských hodnot,“ pronesl ve své řeči.

Obrovský dav se shromáždil ve Washingtonu. Na podporu Izraele

Zahraniční

Největší shromáždění proti antisemitismu od roku 1936

Organizace Kampaň proti antisemitismu odhaduje, že nedělní pochod byl největším shromážděním svého druhu od bitvy o Cable Street v roce 1936. Tehdy bylo příznivcům Britské unie fašistů zakázáno pochodovat východním Londýnem, kde v té době žilo velké množství židovského obyvatelstva.

Mezi přítomnými politiky byli kromě Borise Johnsona i ministr bezpečnosti Tom Tugendhad a ministr pro imigraci Robert Jenrick.

Od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a Hamásem dramaticky vzrostly zločiny proti Židům. V Londýně bylo v období od 1. října do 1. listopadu nahlášeno 554 antisemitských trestných činů. Pro srovnání – ve stejném období jich loni bylo nahlášeno 44.

Nedělní shromáždění proti antisemitismu následuje po sobotní propalestinské demonstraci, na které se v Londýně sešlo na 45 tisíc lidí. Téměř 300 tisíc lidí se pak sešlo na protiizraelském protestu 11. listopadu. Podle Židů a Izraelců je pravým důvodem protestů právě antisemitismus. Poukazují na to, že když se v Iráku, Sýrii či Jemenu děly větší tragédie, než je ta současná v Gaze, nikdo neprotestoval.

Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP

Dvě protestující s izraelskou a britskou vlajkou během pochodu proti antisemitismu v Londýně

Antisemitismus je negativní postoj, až nenávist vůči Židům či židovské víře (judaismu). Původ slova sahá do 19. století, poprvé jej nejspíše použil v roce 1860 židovský učenec Moritz Steinschneider ve slovním spojení antisemitské předsudky v souvislosti s myšlenkami francouzského filozofa Ernesta Renana o nadřazenosti árijské rasy nad semitskou.

Později se termín objevoval v německé nacionalistické literatuře a byl namířen výhradně proti lidem židovského původu či vyznání, ačkoliv zdánlivě odkazuje na Semity obecně. Termín Semité (odvozen od biblického Šéma) je označení pro národy hovořící semitským jazykem, tedy například hebrejsky či arabsky. Vzhledem k historickému vývoji pojmu antisemitismus tak mohou být paradoxně za antisemity označeni i Arabové, byť jsou sami Semité.

300 tisíc propalestinských demonstrantů pochodovalo Londýnem. Policie zasahovala

Zahraniční

Reklama

Výběr článků

Načítám