Hlavní obsah

Deset žen, které se za pomoci francouzské vlády vrátily ze Sýrie, obvinili

24. 10. 2022, 23:01

Deset žen, které se za pomoci francouzské vlády minulý týden spolu se svými dětmi vrátily ze Sýrie do vlasti, bylo obviněno ze zločinného teroristického spolčení, některé také ze zanedbání péče o dítě. Protiteroristická prokuratura (PNAT) je v pondělí umístila do vazby, informovala agentura AFP. Ženy byly zadržovány v táboře pro lidi spojené s islamistickými teroristickými skupinami na severu Sýrie, protože se dobrovolně přidaly k Islámskému státu.

Foto: Stringer, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zatím poslední skupina 15 žen a 40 dětí přiletěla do Francie v noci na čtvrtek. Do Francie se z území dříve ovládaných teroristy dosud vrátilo zhruba 300 nezletilých. Paříž dosud odmítala umožnit návrat i dospělým ženám, většina matek ale odmítla opustit své děti, a tak vláda povolila jejich návrat v zájmu nezletilých. Ženy se ale ve Francii musí zodpovídat ze svých činů před soudem.

Ženy, na které byl již dříve vystaven zatykač, úřady zadržely bezprostředně po přistání. Jedna z nich je obviněna také ze zločinů proti lidskosti a genocidy. Některé jsou obviněny z neplnění zákonných rodičovských povinností a ohrožení zdraví nebo bezpečnosti dítěte.

Za stínání hlav, mučení a únosy vyfasoval islamista doživotí

Ve skupině přicestovala také 19letá žena, která byla na irácko-syrské pomezí odvezena jako dítě. Podle vyšetřovatelů nic nenaznačuje, že by měla být obviněna z trestného činu, a doporučili „výchovnou péči“. Tři ženy byli obviněny a uvězněny už ve čtvrtek. Zdravotní stav poslední ženy ze skupiny neumožňuje její výpověď před vyšetřujícím soudcem.

Francouzské úřady v červenci odhadovaly, že v zajateckých táborech v Sýrii tehdy byla zhruba stovka žen a na 250 dětí. Francie od té doby přivezla před čtvrtečním letem ještě skupinu 16 žen a 35 dětí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků