Hlavní obsah

Concorde by mohl opět létat, fanoušci shromáždili 120 miliónů liber

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Londýn

Skupina britských nadšenců dala dohromady dost peněz, aby mohla zakoupit nadzvukový dopravní letoun Concorde. Cílem Clubu Concorde, který založili bývalí kapitáni strojů a fanoušci, je vrátit stroj do vzduchu.

Foto: Profimedia.cz

Concorde v Manhattanu

Článek

Club Concorde oznámil, že má 120 miliónů liber na uskutečnění plánu. Druhý letoun by chtěli vystavit trvale v centru Londýna. Skupina nyní jedná o koupi nebo zapůjčení jednoho či dvou strojů.

Předseda klubu Paul James je překvapen, jaký ohlas má plán na návrat concordu do vzduchu: “Byli jsme ohromeni nadšením a i ochotou lidí investovat. Podpora ukazuje, kolik lidí stále uctívá concorde a chce ho vidět opět létat.“

Zprovozněný concorde by se objevoval na leteckých dnech a i na soukromých akcích.

James dodal, že oba letouny by se mělo podařit získat ve Francii, ale zatím není nic domluveno: „Letoun, který bychom dostali do vzduchu, je v Le Bourget v Paříži.“

V Británii jej není možné získat.

Do vzduchu v roce 2019 

Mluvčí společnosti British Airways, která spolu s Air France stroje provozovala, řekla BBC, že aerolinky neplánují návrat stroje do vzduchu: „A když bych měla něco říci k plánům Clubu Concorde, faktem je, že naše flotila concordů je aktuálně vystavena po celém světě a nemáme žádná plány smlouvy o tom měnit.“

Cílem klubu je dostat concorde do vzduchu v roce 2019, kdy uplyne 50 let od prvního letu typu.

Concordy létaly do roku 2003. K ukončení provozu přispěla tragická nehoda z roku 2000 v Paříži, kdy jeden při startu najel na odpadlou lamelu z jiného letadla, která prorazila pneumatiku supersoniku a kusy gumy prorazily palivové nádrže, které se vzňaly. Při nehodě zahynulo 113 lidí.

Reklama

Výběr článků

Načítám