Hlavní obsah

Britská Dolní sněmovna odhlasovala stejné krabičky od cigaret pro všechny značky

11. 3. 2015, 20:21 – Londýn

Dolní sněmovna britského parlamentu se ve středu jednoznačně vyslovila pro zavedení jednotných obalů cigaret, a to od příštího roku v Anglii. Informují o tom tamní média. Zákon, proti němuž protestují tabákové společnosti, musí ještě schválit Sněmovna lordů.

Foto: Reuters

V Austrálii se prodávají cigarety v jednotných krabičkách už dva roky.

Článek

Vláda si od nevýrazných standardizovaných krabiček slibuje, že přispějí ke zlepšení veřejného zdraví a omezení počtu dětských kuřáků. Pro zákon se ve středu vyslovilo 367 poslanců, 113 jich bylo proti.

Podobná legislativa platí už dva roky v Austrálii, kde se cigarety prodávají v jednotných olivově zelených krabičkách s fotografiemi orgánů poškozených kouřením. Značka cigaret je uvedena jen malým a všude stejným písmem.

Zákon se nelíbí výrobcům cigaret

Pokud nové opatření schválí i horní parlamentní komora, budou jednotné obaly cigaret zavedeny v Anglii už příští rok. Ke stejnému kroku hodlá časem přistoupit i Wales, Severní Irsko a Skotsko.

Nový zákon se nelíbí tabákovým koncernům, které tak zřejmě přijdou o část zisků, poznamenala agentura Reuters. Výrobci cigaret argumentují tím, že nový zákon porušuje právo duševního vlastnictví a povede k nárůstu falzifikátů a pašovaných cigaret.

Reklama

Související témata:

Výběr článků