Článek
Vládě se jako možné prostředky k trestání pachatelů sexuálních zločinů nabízí léčiva, která potlačují libido nebo snižují sexuální myšlenky, stálo podle agentury Reuters ve zprávě výzkumníků. „Zjišťuji, jestli je nařízení takového přístupu možné,“ řekla k tomu zákonodárcům Mahmoodová.
Jedním z prvních kroků britské labouristické vlády, když se loni v červenci dostala k moci, bylo oznámení plánů na předčasné propuštění většího množství vězňů. Šlo o reakci na to, že od předchozí konzervativní vlády převzala přeplněné věznice v Anglii a Walesu. Bez toho by podle vládních ministrů hrozil „totální rozpad zákona a pořádku“.
Přesto anglická a velšská vězeňská populace loni v září dosáhla rekordního počtu. Na začátku tohoto roku proto vláda rozhodla, že vězni budou dočasně drženi v policejních celách.
Nezávislá zpráva o stavu britských věznic vypracovaná týmem vedeným bývalým konzervativním ministrem spravedlnosti Davidem Gaukem uvádí, že příčinou této situace je to, že se Británie při trestání vězňů příliš spoléhá na tresty odnětí svobody.
Proto podle výzkumníků situaci nevyřeší, když Britové jednoduše postaví více věznic. Vládě experti doporučují, aby se zaměřila i na jiné formy trestů, jako je elektronický monitoring a dohledový systém, který by snížil míru recidivity.
Jejich zpráva také navrhuje systém, ve kterém by si trestanci mohli zajistit dřívější propuštění dobrým chováním a dodržováním pravidel věznice. Tresty odnětí svobody na méně než rok by pak měly podle výzkumníků být používány jen za výjimečných okolností.
„Ke stabilizaci vězeňského systému a ukončení nebezpečného cyklu nouzových propouštění musí vláda podniknout rozhodné kroky. Jako balíček by tato opatření měla zajistit, že vláda už nikdy nebude v pozici, kde by se musela spoléhat na nouzové propouštění vězňů,“ řekl o situaci Gauke.
Labouristická vláda uvedla, že doporučení výzkumníků přijme, až na doporučené maximální délky trestů. Pachatelé nejtěžších zločinů by podle vlády měli ve vězení zůstávat déle, než zpráva nabádá.