Hlavní obsah

Británie schválila první vakcínu proti dvěma variantám koronaviru

15. 8. 2022, 14:26 – Londýn

Vakcínu účinnou nejen proti původní variantě koronaviru SARS-CoV-2, ale i proti v současnosti rozšířené variantě omikron BA.1 schválil jako první na světě v pondělí britský úřad pro léky MHRA. Vakcínu označenou jako Spikevax Bivalent Original/Omicron vyvinula firma Moderna.

Foto: Rogelio V. Solis, ČTK/AP

Lahvička s vakcínou od Moderny

Článek

Používat se může jako posilující dávka pro dospělé.

„Jsem ráda, že mohu oznámit schválení posilující bivalentní vakcíny od Moderny, u níž klinické zkoušky prokázaly, že vyvolává silnou imunitní odpověď jak na variantu omikron BA.1, tak na původní kmen z roku 2020,“ uvedla šéfka MHRA June Raineová.

„První generace vakcín proti covidu-19 použitých ve Spojeném království dál poskytuje důležitou ochranu proti nemoci a zachraňuje životy,“ dodala Raineová. „Tato bivalentní vakcína nám poskytuje ostřejší nástroj ve výzbroji, který nás pomůže chránit před nemocí, když se virus dál vyvíjí,“ řekla ještě podle listu The Guardian.

Účinná i proti subvariantám BA.4 a BA.5

Upravená očkovací látka podle další analýzy vyvolala dobrou imunitní odpověď i proti v současné době dominantním a nakažlivějším subvariantám BA.4 a BA.5.

Nizozemsko sází na vylepšené posilující vakcíny

Podle Moderny zkoušky prokázaly, že lidé, kteří dostali bivalentní vakcínu, měli 1,69krát vyšší hladinu protilátek proti subvariantám BA.4 a BA.5.

Nyní závisí na britské komisi pro očkování JCVI, aby rozhodla, kdy se použije při plánovaném podzimním očkování.

Profesor Munir Pirmohamed, který stojí v čele Komise pro lidskou medicínu, která provedla nezávislé vyhodnocení dat o účinnosti, souhlasí s rozhodnutím MHRA. „Virus SARS CoV-2 se neustále vyvíjí, aby dokázal uniknout před imunitní reakcí poskytovanou vakcínami. Tato nová bivalentní vakcína představuje další krok ve vývoji vakcín určených k boji s tímto virem, neboť má schopnost vyvolat širší imunitní reakci než původní očkovací látka,” řekl.

Vakcínu k přeočkování si vybírat příliš nelze

Anketa

Upřednostnili byste při přeočkování proti covidu vakcínu účinnou i proti subvariantě omikron?
Ano
48,1 %
Ne
2,8 %
Je mi to jedno
3,4 %
Neplánuji se nechat přeočkovat
45,7 %
Celkem hlasovalo 5822 čtenářů.

Reklama

Výběr článků