Hlavní obsah

BBC: Českou republiku eurovolby nezajímaly

26. 5. 2014, 15:16 – Londýn/Praha

Češi zůstali zcela neteční k uplatňování demokracie v Evropské unii, komentoval britský zpravodajský server BBC nízkou účast ve volbách do Evropského parlamentu v České republice. Důvodem je podle BBC nízká důvěra Čechů v evropské instituce i únava z několikerých voleb v krátké době.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Volební místnost v Mladé Boleslavi

Článek

BBC příspěvek pražského zpravodaje Roba Camerona v ironickém kontrastu doprovodila fotografií s dlouhou frontou voličů a konstatováním, že česká média o víkendu „zaplavily fotografie dlouhých front lidí čekajících trpělivě na odevzdání hlasu v Praze”. Hned ale dodává, že šlo o příslušníky početné ukrajinské komunity, kteří se chtěli na ukrajinské ambasádě zúčastnit voleb prezidenta ve své vlasti.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Stovky Ukrajinců čekaly 25. května ve frontě před ambasádou v Praze, kde volili svého prezidenta

„Samotní Češi se zdáli být uplatňováním demokracie v Evropě zcela nedotčeni. K volbám se jich obtěžovalo jen 18,2 procenta, což je druhý nejhorší výsledek po Slovensku,” píše BBC a vzápětí vypočítává příčiny.

Z „obvyklých důvodů” uvádí „malý zájem o evropské instituce nebo důvěru v ně, pocit, že Evropský parlament má malý vliv na jejich každodenní životy” a také zřejmě jistou dávku únavy z voleb, neboť v Česku se loni konaly prezidentské i parlamentní volby.

Samotné výsledky eurovoleb v České republice však podle BBC nebyly nijak šokující. BBC si však všímá i zisku prvního europoslaneckého mandátu pro Stranu svobodných občanů či neúspěchu hnutí Úsvit a Strany zelených. Ti se podle BBC „musí znovu divit, co se pokazilo”. Komentátor zdůrazňuje, že zelené předčila i Česká pirátská strana, které křeslo v Evropském parlamentu uniklo jen „bolestně” těsně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků