Hlavní obsah

Estonsko, jež bude předsedat EU, chce naplnění migračních kvót

17. 6. 2017, 15:34

Evropské země musí naplnit rozhodnutí o uprchlických kvótách, míní estonský premiér Jüri Ratas, jehož země bude ve druhé polovině roku předsedat Evropské unii. Řekl to v rozhovoru s německým deníkem Die Welt s tím, že solidarita je důležitá. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) toto prohlášení postoj Prahy nijak nezmění.

Foto: Profimedia.cz

Estonský premiér Jüri Ratas

Článek

Evropská komise nedávno zahájila řízení vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli tomu, že nenaplňují kvóty na přerozdělování uprchlíků, které unijní ministři vnitra schválili v roce 2015. Česko žádné další uprchlíky přijímat nechce bez dohody a jejich dostatečného prověření.

„Nebudeme na tom nic měnit,“ řekl Zaorálek. Podle něj se státy unie na opatřeních ohledně uprchlíků musejí dohodnout, nikoli se lámat.

„Toto ujednání (o kvótách) se musí dodržet,“ je přesvědčen Ratas. „Když si každá země bude dělat, co se jí zalíbí, pak už nebude žádná EU. Solidarita je velmi důležitá. Estonsko také přijalo uprchlíky z Turecka a Řecka,“ poznamenal.

Estonsko za jeho pomoc nedávno pochválila německá kancléřka Angela Merkelová, která je toho názoru, že Evropská komise vůči trojici středoevropských zemí postupuje tak, jak musí. Merkelová zároveň vyjádřila přesvědčení, že ani estonské předsednictví osmadvacítce, které začne 1. července, zázraky v migrační politice nepřinese. Naplnění kvót neúspěšně prosazovalo i dosavadní maltské předsednictví.

Proti povinnému přerozdělování uprchlíků jsou všechny země tzv. visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), Slovenska se ale zahájené řízení netýká.

Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků