Hlavní obsah

Covidových úmrtí v New Yorku je o 12 tisíc více, než se uvádělo, tvrdí guvernérka

25. 8. 2021, 18:43 – New York

Guvernérka státu New York Kathy Hochulová, která se teprve v úterý ujala úřadu, ve středu podle agentury AP ohlásila, že stát eviduje o 12 tisíc více úmrtí pacientů s covidem-19, než kolik ještě v pondělí uváděla administrativa jejího předchůdce Andrewa Cuomoa.

Foto: Reuters

Guvernérka státu New York Kathy Hochulová.

Článek

Podle Hochulové tak ve státě, který má zhruba 20 milionů obyvatel, po nákaze covidem-19 zemřelo 55 400 lidí.

Nová bilance odpovídá počtu úmrtních listů registrovaných americkým Střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). Cuomo však v pondělí, v poslední den ve funkci, veřejnosti oznámil, že úmrtí bylo 43 400.

„Nyní zveřejňujeme více dat než dříve, aby lidé věděli, že úmrtí hlášená domovy pro seniory a nemocnicemi odpovídají těm, která uvádí CDC,” řekla Hochulová televizi MSNBC.

USA očekávají 200 tisíc nákaz denně. Úřady viní snadné terče

Koronavirus

„Je mnoho věcí, které se nestaly, a já se postarám, aby se staly. Značkou mého funkčního období bude transparentnost,” zdůraznila Hochulová.

Na rozdíl v počtu úmrtí hlášených CDC a Cuomovým úřadem upozornila AP poprvé již v červenci.

Podle ní Cuomovy statistiky nebraly v potaz úmrtí lidí, kteří zemřeli doma, v hospicích, ve věznicích nebo v pečovatelských zařízeních pro lidi s postižením.

Také nezapočítávaly osoby, které zřejmě zemřely na covid-19, ale diagnózu u nich nepotvrdil test.

Dvaašedesátiletá Hochulová se stala první ženou v úřadu guvernéra státu New York v noci na úterý. Na pozici nahradila Cuoma, který rezignoval kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování.

Turisté na Havaji zfalšovali očkovací pasy. Hrozí jim vězení

Cestování

Jeho odchodu předcházelo zveřejnění zprávy newyorské prokuratury, v níž vyšetřovatelé dospěli k závěru, že sexuálně obtěžoval 11 různých žen. Bývalý guvernér ale odmítá, že by se kdy k ženám choval neuctivě.

Reklama

Výběr článků