Hlavní obsah

Židé v Evropě nejsou v bezpečí, Izrael je vyzývá k emigraci

15. 2. 2015, 12:36 – Jeruzalém • Aktualizováno 15. 2. 2015, 12:58

Po novém protižidovském útoku, tentokrát v Dánsku, vyzval izraelský premiér Benjamin Netanjahu evropské Židy k emigraci do Izraele. Židé podle něj na starém kontinentu nejsou v bezpečí.

Foto: Sebastian Scheiner/Pool, Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Článek

„Teror islámských extremistů v Evropě znovu udeřil, tentokrát v Dánsku. Na evropské půdě jsou znovu zabíjeni Židé jen proto, že jsou Židé. Očekáváme, že vlna útoků bude pokračovat a je na nás říct, že jsme připraveni. Židé potřebují ochranu, ať už jsou kdekoliv, a my vám říkáme: Izrael je vaším domovem,“ prohlásil podle serveru deníku The Jerusalem Post Netanjahu.

Izraelský premiér doplnil, že na nedělním zasedání vlády projedná otevření nových programů na podporu imigrantů především z Francie, Belgie a Ukrajiny a vynaložení 180 miliónů šekelů (zhruba 1,1 miliardy korun) na ně. Ministryně pro přistěhovalectví Sofa Landver uvedla, že část peněz bude vynaložena na výuku hebrejštiny a posílení telefonních linek pomoci pro Židy v zahraničí.

Poslední obětí protižidovských útoků se v noci na neděli v dánském hlavním městě Kodani stal 38letý Dan Uzan, který strážil synagogu kvůli obřadu bar micva. [celá zpráva]

Synagogu v neděli navštívila  dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. Útok odsoudila a slíbila, že Dánsko židovské obyvatele ochrání.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Policie po střelbě uzavřela okolí kodaňské synagogyVideo: Reuters

Za poslední měsíc to byl už třetí takový případ po útoku v košer obchodu v Paříži a napadení strážníků před židovským střediskem v Nice. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků