Hlavní obsah

Vítězství nad Húsíi? Ve skutečnosti Trumpův ústup z ohromně drahé akce, při které byla ohrožena i jedna F-35

6:37
6:37

Poslechněte si tento článek

Zásah proti jemenským Húsíům byl pro USA příliš drahý a Američané při něm přicházeli o cennou techniku. To je hlavní důvod, proč se Bílý dům rozhodl akci v Rudém moři ukončit, ačkoliv to prezident Donald Trump prezentoval jako vítězství, díky kterému ustanou útoky na obchodní lodě. Napsal to list The New York Times s tím, že náklady za 30 dní vyšplhaly na miliardu dolarů (přes 22 miliard korun) a jemenská střelba dokonce ohrozila i jeden letoun F-35.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Stíhačka startuje z letadlové lodi USS Harry S. Truman.

Článek

Když Trump před dvěma měsíci schválil operaci Rough Rider, která měla obnovit volnou, a hlavně bezpečnou plavbu Rudým mořem, chtěl znát do třiceti dnů výsledky prvních úderů, napsal list The New York Times (NYT). Akce proti húsíjské povstalecké skupině Ansar Alláh v Jemenu měla trvat osm až deset měsíců. Napřed měla být zničena jejich protivzdušná obrana a pak se mělo začít s přesnými údery na jejich vůdce. Následovat mohla podpora jemenských vládních sil, které by zahájily ofenzívu a vyhnaly Húsíe z metropole Saná i přístavu Hudajdá.

S oprášeným plánem, který Trumpův předchůdce Joe Biden odmítal, neboť dával Húsíům přílišný význam, přišel velitel amerického Centrálního velitelství Michael Kurilla, pod něhož spadá oblast Blízkého východu.

Jenže válka s Húsíi se začala Spojeným státům prodražovat, a tak Trump hledal cestu, jak se vyhnout další vietnamské válce, tedy konfliktu, který s omezenými prostředky nelze vyhrát.

Húsíe americké údery nezlomily, naopak dokázali způsobit problémy a ztráty Američanům. Letadlová loď USS Harry S. Truman musela 28. dubna udělat prudký úhybný manévr, aby ji nezasáhla jemenská střela, přičemž sklouzla do moře jedna nezajištěná stíhačka F/A-18E Super Hornet za cca 67 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy Kč). V moři skončil o pár dní později i další letoun, když se pilotovi nepodařilo přesně přistát na letadlové lodi.

F-35 musela uhýbat

Nebyly to jediné americké ztráty. Protivzdušná obrana Húsíů sestřelila sedm dronů MQ-9 Reaper, každý za třicet milionů dolarů (665 mil. Kč).

Několik amerických letadel F-16 a F-35 se navíc jen tak tak vyhnulo zásahu, sdělili NYT američtí představitelé obeznámení s operací.

Útok raketou země–vzduch na F-35 přiznal serveru The War Zone americký představitel. „Dostali se dost blízko, že musela F-35 manévrovat,“ uvedl k incidentu se strojem, který si do výzbroje bude pořizovat také Armáda ČR v rámci největší obranné zakázky v historii země.

Manévr letounu F-16 zdroj nepotvrdil, ale některé zdroje zmiňovaly útok na tento stroj z 19. února u jemenského pobřeží, například agentura Reuters. Před deseti lety dokázali Húsíové sestřelit marockou F-16.

Nutnost vyhnout se střele neznamená, že by hrozil přímo sestřel. Ukazuje to však, jak moderní zbraně se podařilo Húsíům získat.

Proti americkým letadlům byla zřejmě využita exportní verze systému 2K12 Kub, který Írán stojící za Húsíi získal z Ruska a vyrábí pro něj rakety. The War Zone zmiňuje i vlastní rakety Barq, přičemž verze Barq 2 je nápadně podobná íránské raketě Taer 2C (celý systém s vozidlem a radarem se označuje jako Sevon Chordad). Ten vychází ze staršího systému Raad, s nímž se podařilo sestřelil Íráncům americký velký dron RQ-4 Global Hawk, a z ruské rakety 9M317 pro systémy Buk.

Server EurAsia Times zmiňuje i rakety Sajjad-2, což je kopie americké protiletadlové střely RIM 66/67 Standard Missile.

Při amerických náletech bylo zasaženo 1100 cílů a zničeno několik velitelských stanovišť Húsíů, jejich sklady zbraní a továrny, kde se montují rakety. Zemřely při nich stovky bojovníků a zabito bylo více než tucet vysokých velitelů Húsíů, ale také 80 lidí z migračního střediska.

Ohromné náklady

Američané ovšem museli nasadit to nejlepší, co měli. Do náletů se tak zapojily bombardéry B-2 Spirit (za dvě miliardy dolarů za kus), které nesly skoro čtrnáctitunové protibunkrové bomby GBU-57, jednu za 3,5 milionu dolarů (78 mil. Kč). O žádný bombardér Američané sice nepřišli, ale letová hodina přijde na 130 000 dolarů (téměř 3 mil. Kč). Svou jednotku na ostrově Diego Garcia posílili na šest strojů. Na Blízkém východě pak musely být nákladně rozmístěny americké systémy protivzdušné obrany THAAD a Patriot.

Drahé bylo také nasazení přesně naváděné munice, kterou měly USA ve skladech pro případ čínského útoku na Tchaj-wan.

Výběr článků

Načítám