Hlavní obsah

V Izraeli mluví o „modelu hromadné nákazy“

30. 12. 2021, 12:40 – Jeruzalém

V Izraeli, který v boji proti šíření covidu-19 dosud sázel na vysokou proočkovanost, zvažují vysocí představitelé ministerstva zdravotnictví změnu přístupu, kdy by se dosáhlo kolektivní imunity nakažením mas. Důvodem je rostoucí počet nových případů nákazy související s nástupem vlny vyvolané variantou omikron, uvedl kanál 12. Od čtvrtka byla v zemi zmírněna opatření pro izolaci.

Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Očkování v Izraeli

Článek

Očkovaní a ti, kteří covid-19 prodělali, nebudou muset do karantény po kontaktu s nakaženým, pokud budou mít negativní antigenní test. Dosud se požadoval test PCR.

Ve středu přibylo v devítimilionové zemi 3446 nakažených, v úterý jich bylo 2967. Jde o nejvyšší hodnoty za poslední čtvrtrok. Počet nakažených bude dále stoupat, protože reprodukční číslo R, jež odráží, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, stouplo z hodnoty 1,47 na 1,53.

Poprvé byl také u varianty omikron zjištěn komunitní přenos, dříve byla detekována u lidí, kteří do země přijeli z ciziny.

V Česku zatím dál dominuje delta. Omikron potvrzen v 57 případech

Narůstající počet nakažených se zatím neprojevil na počtu hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu, jichž je 88, z toho 39 na plicní ventilaci a 18 na ECMO.

Právě nízký počet vážných případů vedl k tomu, že se zvažuje přechod k „modelu hromadné nákazy“. Uvedl to kanál 12 v úterý večer s odvoláním na vysoké představitele ministerstva zdravotnictví.

Ministerští úředníci, kteří ale nebyli jmenováni, podle kanálu 12 uvedli, že „není možný jiný model“, a to kvůli tomu, že se zpomaluje očkování dětí, a kvůli neochotě společnosti přijmout lockdown nebo jiná tvrdá protikoronavirová opatření.

Omikron se chová trochu jinak. Ministerstvo chystá zkrácení karantény a izolace

Profesor Cyrille Cohen, který vede imunologickou laboratoř na Bar-Ilanově univerzitě, to považuje za dobrý přístup. „Shledávám, že jenom přes přirozené vystavení nákaze za ochrany vakcínami se virus stane endemickým (tedy kolujícím, ale nevyvolávajícím epidemické vlny – pozn. red.),“ řekl listu Jerusalem Post.

Důvodem pro takový postup může být i vysoká nakažlivost nové varianty. „Protože je omikron tak nakažlivý, naše snaha zastavit ho je pěkně marná,“ uvedl profesor Hagai Levine, který stojí v čele izraelské asociace lékařů ve veřejné zdravotní službě. „Co můžeme a měli bychom zkusit, je chránit ty nejohroženější, jak je to jen možné,“ dodal.

Šéf WHO: Světu hrozí koronavirová vlna cunami

Změna postupu nesouvisí jen s tím, že je u varianty omikron menší podíl vážných případů. Nerecenzovaná studie zveřejněná na MedRxiv ukázala, že lidé, kteří prodělají tuto variantu, jsou ochráněni i před nákazou variantou delta. Levine dodal, že pokud se výsledky studie potvrdí, „možná bude omikron značit přechod k endemickému stavu“.

Reklama

Výběr článků