Hlavní obsah

USA bombardovaly Írán, ten v odvetě udeřil na Kuvajt a Bahrajn

Spojené státy v sobotu večer útočily na cíle v Íránu jako odpověď za zasažení tankeru v Hormuzském průlivu. Írán v odvetě bombardoval americké spojence Bahrajn a Kuvajt.

Foto: Amirhosein Khorgooi/isna/via Wan, Reuters

Tankery v Hormuzském průlivu.

Článek

„Stíhací letouny amerického námořnictva a letectva dnes v noci provedly údery na 10 íránských vojenských cílů na různých místech v Hormuzském průlivu a v jeho okolí v reakci na íránský útok dronem na tanker Kiku,“ oznámilo na síti X americké velitelství vojenských sil CENTCOM.

Útoky podle velitelství zasáhly íránskou vojenskou sledovací infrastrukturu, komunikační systémy, objekty protivzdušné obrany, sklady dronů a kapacity pokládání min.

Americký prezident Donald Trump dokonce pohrozil, že kvůli novému íránskému porušení příměří budou možná muset USA ve válce pokračovat až do úplného poražení Íránu. „Pokud se to stane, Íránská islámská republika přestane existovat,“ dodal na své síti Truth Social.

Írán nenechal americké útoky bez odpovědi, během brzkých ranních hodin vyslal rakety i drony na americké spojence Kuvajt a Bahrajn. „Americký režim nepřikládá svým závazkům vůbec žádnou hodnotu ani důvěryhodnost a že porušování přísah je součástí povahy tohoto režimu,“ obvinilo z porušení příměří íránské ministerstvo zahraničí USA, jak upozornila íránská polostátní agentura Mehr.

Íránské revoluční gardy oznámily údery na americké základny v regionu také v noci z pátku na sobotu v reakci na předchozí americké útoky. Ty americká armáda odůvodnila předchozím čtvrtečním íránským útokem na nákladní loď v Hormuzském průlivu.

Výběr článků

Načítám