Článek
Ankara má v Sýrii více než 20 tisíc vojáků. Během operací proti kurdským ozbrojencům, které považuje za teroristy, dostala pod svou kontrolu značnou část severní Sýrie a vybudovala tam desítky vojenských základen. Güler v odpovědi na otázky reportérů Reuters uvedl, že na řešení stažení tureckých vojsk ze země je příliš brzy.
Toto stanovisko turecké vlády bude podle ministra „možné přehodnotit pouze, až Sýrie dosáhne míru a stability, hrozba terorismu v oblasti bude plně odstraněna, bezpečí našich hranic plně zajištěno a bude dokončen čestný návrat lidí, kteří museli utéct“.
Hlavní tureckou prioritou je podle Gülera zachování územní integrity a jednoty Sýrie. „Začali jsme poskytovat vojenský výcvik a konzultační služby, zatímco podnikáme kroky, abychom zvýšili syrské obranné kapacity,“ uvedl o tureckých aktivitách v sousední zemi Güler.
Turecko také hrálo klíčovou roli při zajištění stažení amerických a evropských sankcí uvalených na Sýrii. Svou aktivitou znepokojilo Izrael a zapříčinilo obavy ze střetu mezi oběma státy na syrském území.
Turecko, které je členem NATO, dále Izrael obvinilo, že svými vojenskými operacemi na jejím území podkopává mír v Sýrii. Ankara také už od konce roku 2023 silně kritizuje izraelskou ofenzivu v Gaze.
Güler ale uvedl, že obě země i přes jejich spory nadále pokračují v „dekonfliktních jednáních“, jež mají za cíl vyhnout se ozbrojené konfrontaci dojednáním deeskalačního mechanismu.
„Naše snahy utvořit tuto linku a plně ji zprovoznit, pokračují. Stále by se ale nemělo zapomínat na to, že dekonfliktní mechanismus neznamená normalizaci,“ řekl Güler.