Hlavní obsah

Sýrie přišla v Idlibu o vrtulník, Ankara jeho sestřel přinejmenším schválila

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ankara

Sýrie po osmi letech ovládla klíčovou dálnici z Damašku do Aleppa, ovšem za cenu dalšího zhoršení vztahů s Tureckem, které má v provincii Idlib své vojáky. Syrské síly jich při bojích několik zabily a Turecko na to opakovaně odpovědělo a zřejmě pomohlo vzbouřencům sestřelit syrský vrtulník. Hlavně však hledá pro své akce v Sýrii podporu USA, které uznaly, že Ankara má v Idlibu oprávněné zájmy.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Sestřelení syrské helikoptéryVideo: AP

 
Článek

Když syrská armáda v pondělí zabila pět tureckých vojáků, pohrozil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdou odvetou. Vzbouřenci teď sestřelili syrský vrtulník Mi-17 ruční protiletadlovou raketou, přičemž oba členové posádky zahynuli. Panuje podezření, že ji dostali právě od Turecka, i když to to popřelo.

Šéf geostrategické konzultační firmy Le Beck Michael Horowitz k tomu uvedl pro list The Daily Telegraph: „Považuju za velmi pravděpodobné, že Turecko buď dodalo nebo schválilo použití dříve dodaných ručních protiletadlových raket. Tyto systémy se pečlivě hlídají a byly užity jenom při větším napětí mezi Tureckem a prorežimními syrskými silami.“

Turecký prezident Erdogan se ve středu nepřímo přiznal, když podle tureckého serveru Ahval řekl, že pokud by k třinácti tureckým obětem syrské palby za poslední měsíc přibyly další, Turecko by mohlo zasáhnout jakékoli letadlo ve vzdušném prostoru nad Idlibem.

Erdogan má podporu USA

Turecko ale hlavně získalo ve čtvrtek podporu USA. Americký zvláštní vyslanec pro Sýrii James Jeffrey řekl televizi NTV, že Spojené státy podporují Turecko při jeho akcích: „Turecké síly mají právo se bránit v Idlibu. Chápeme, že Turecko odpovídá režimním silám. Jako spojenec v NATO zjišťujeme, jak můžeme pomoci. Mohlo by jít o sdílení zpravodajských informací. Důležité je také dodávání vybavení.“

„Podporujeme tureckou přítomnost a legitimní zájmy Turecka v Idlibu,“ řekl Jeffrey a dodal: „Máme společné geostrategické zájmy v Sýrii a v Libyi, ale dnes je naším tématem Idlib.“

Američané v Idlibu?

Jeffrey však hlavně sdělil, že v oblasti působí i americké síly, když zdůrazňoval význam koordinované diplomacie, protože v posledních letech se Turecko přiklánělo k Moskvě: „Potřebujeme si být mnohem jistější, že náš diplomatický přístup je koordinovaný, protože jsou tady přítomné naše síly.“

Neupřesnil, kde přesně jsou tyto síly a jakého jsou druhu, podle listu Hürryiet ale přímo v Idlibu a jde o vojenské síly.

Reklama

Výběr článků

Načítám