Hlavní obsah

Rusko předá Íránu poslední varování před válkou s Izraelem

14. 3. 2012, 8:53 – Moskva

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov má předat Teheránu varování z Washingtonu, že dubnové rozhovory s šesticí velmocí budou "poslední šancí", jak se vyhnout válce s USA a Izraelem. Uvedl to ve středu ruský list Kommersant s odvoláním na pondělní jednání Lavrova s jeho americkou kolegyní Hillary Clintonovou v New Yorku po zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Příští měsíc mají Íránci jednat o svém sporném jaderném programu se zástupci Británie, Číny, Francie, Německa, Ruska a USA a "Američané trvají na tom, že pro Írán je to poslední šance", napsal deník a dodal, že podle nejmenovaného "vysoce postaveného" ruského diplomata Clintonová požádala ruského ministra, aby toto ultimátum předal Teheránu, s nímž Američané nemají přímé styky.

Termín a místo rozhovorů s Íránem se ještě posuzují, ale téma je už známo: íránský jaderný program, který na Západě budí obavy z vývoje jaderné zbraně, a připuštění inspektorů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do vojenské základny v Parčínu.

Moskva však nechce o dubnových rozhovorech hovořit jako o "poslední šanci".

"Znamenalo by to podepsat se pod vlastní neprofesionalitu. Poslední šance nikdy nebývá," řekl listu Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov, podle kterého je ruským úkolem posilovat, a ne oslabovat politickou vůli vyřešit spor diplomaticky. Nicméně i Rjabkov připustil, že se situace okolo Íránu zhoršuje a "eskalace je zjevná". Avšak "válka problém nevyřeší, ale vytvoří milión nových problémů" a bude hrozit vážnými následky pro mnoho dalších zemí.

Podle deníku vláda Benjamina Netanjahua soudí, že je lépe nyní inkasovat omezený odvetný úder z Íránu, než za dva tři roky čelit jadernému bombardování, po kterém by Izrael mohl  přestat existovat.

USA válku nechtějí

Izraelský premiér Netanjahu jednal  v USA s americkým prezidentem Obamou. Už před schůzkou Izrael zdůraznil, že o případných vojenských akcích rozhoduje on sám. [celá zpráva]

Pak se ale objevily zprávy, že výměnou za odložení útoku dostane Izrael další moderní zbraně vhodné právě pro cílené chirurgické útoky proti bunkrům.  [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků