Hlavní obsah

Poslední žid zůstává bez ohledu na táliby

21. 8. 2021, 6:38 – Kábul
Právo, brw

Zabulon Simantov, poslední žid žijící v Afghánistánu, nehodlá opustit Kábul. Bez ohledu na Tálibán, který se chopil moci v zemi, se chce i nadále starat o synagogu v metropoli.

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Bojovníci Tálibánu na hlídce v kábulské čtvrti Vazír Akbar Chán

Článek

„Neopustím svůj domov. Kdybych odešel, nebyl by tu už nikdo, kdo by udržoval synagogu,“ citoval Simantova (61) list The Jerusalem Post.

Krvavé řádění Tálibánu: zastřelený generál policie, umučení Hazárové

Svět

Simantovova manželka a dvě dcery žijí v Izraeli. Afghánistán opustily v roce 1996, v druhém roce vlády Tálibánu. Na jaře Simantov tvrdil, že v létě z Afghánistánu odejde i on. Nakonec si to ale rozmyslel.

Tálibán střílel do davu lidí, na místě jsou mrtví

Svět

Od vstupu Tálibánu do metropole Kábulu bylo ze země evakuováno 12 tisíc cizinců a Afghánců pracujících pro velvyslanectví a humanitární organizace, uvedla agentura Reuters. Letiště je v obležení tisíců lidí, kteří z obavy o svůj osud chtějí ze země uprchnout. Přestože Tálibán v minulých dnech opakovaně upozorňoval, že civilnímu obyvatelstvu nehrozí žádné problémy, podle svědků v zemi dochází k násilí, kdy tálibové tvrdě potlačují projevy nesouhlasu a mstí se na činitelích svrženého režimu.

Reklama

Výběr článků