Hlavní obsah

Pohroma pro Írán. Mohutná exploze se 70 mrtvými nabourala raketový program i celou ekonomiku

5:23
5:23

Poslechněte si tento článek

Počet obětí mohutné exploze v íránském přístavu u Bandar Abbásu stoupl na 70 mrtvých, zatímco zraněných je přes 1200. Přes tento přístav bylo letos do Íránu dovezeno z Číny přes 1100 tun chloristanu sodného používaného při výrobě raketového paliva. Sobotní exploze tak zpomalí výrobu balistických raket. O jejich omezení přitom Írán odmítá s USA jednat.

Dron natočil zkázu v íránském přístavu po výbuchuVideo: Reuters

Článek

Satelitní snímky ukazují, že k výbuchu kontejneru v přístavu Šáhid Radžaí u města Bandar Abbás došlo v areálu společnosti Sina Port and Marice Services Company (SPMCO). Tato společnost je na americkém sankčním seznamu kvůli svému spojení s nadací Mostazafan, což je ve skutečnosti ohromný konglomerát společností ovládaný íránskými Revolučními gardami.

Zdroj spojený s iránskými Revolučními gardami řekl listu The New York Times, že vybuchl chloristan sodný (NAClO4) v kontejneru. Ten se používá při výrobě chloristanu amonného, což je klíčové okysličovadlo v tuhých pohonných hmotách pro rakety. Používalo se i ve startovacích raketách amerických raketoplánů.

Foto: Iranian Red Crescent, Reuters

Íránští záchranáři v přístavu Šáhid Radžaí po explozi

Zdroj potvrdil vyjádření společnosti Ambrey Intelligence, která posuzuje rizika námořní dopravy. Ta uvedla, že příčinou exploze bylo „nesprávné zacházení se zásilkou tuhých pohonných hmot pro íránské balistické rakety“.

Dovoz chloristanu z Číny

Začátkem roku dovezly do přístavu dvě íránské nákladní lodě pod americkými sankcemi 1100 tun chloristanu sodného z Číny. Uvedla to televize CNN s odvoláním na data sledující pohyb lodí a informace od dvou evropských tajných služeb. Íránská loď Golbon vyplula z Číny v půlce ledna. O tři týdny později zakotvila u Bandar Abbásu. Tuto první zásilku převzala Organizace íránských revolučních gard pro akvizice a soběstačnost džihádu (SSJO), která je částečně odpovědná za raketový výzkum a vývoj.

Tisíc tun chloristanu sodného by umožnilo vyrobit palivo pro 260 balistických raket středního doletu Chajbar Šekan o dosahu 1400 km použitých loni proti Izraeli.

Foto: Planet Labs, ČTK/AP

Pondělní satelitní záběr na přístav Šáhid Radžaí

Ambrey má informace, že se z lodi plující pod íránskou vlajkou „v přístavu v březnu 2025 vykládala zásilka chloristanu sodného“.

Írán se snaží doplnit arzenál svých balistických raket, který vypotřeboval při dvou loňských útocích na Izrael. Komplikují mu to následky odvetného izraelského útoku, jehož cílem byly právě továrny na výrobu raket.

Foto: Planet Labs PBC, ČTK/AP

Satelitní záběr přístavu Šáhid Řadžaipo výbuchu z neděle

Rakety komplikují jednání s Íránem

Otázka výroby raket také komplikuje americko-íránská jednání o omezení raketového programu, jejichž další kolo se konalo v sobotu v Ománu. Vysoký americký představitel rozhovory označil za „pozitivní a produktivní“ s tím, že bude brzo následovat další schůzka v Evropě. Hovoří se o 3. květnu.

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, který jedná za Teherán, však mluvil jinak „Některé rozdíly jsou velmi vážné. Můžeme dosáhnout dohody? Já doufám, ale jsem velmi opatrný,“ řekl podle listu The Wall Street Journal.

Írán trvá nejen na tom, že bude moci dále obohacovat uran, i když na mnohem nižší úrovni, než je 60 procent. Odmítá také omezit svůj raketový program. Jaká omezení Washington požaduje, není jasné. Předchozí dohodu s Íránem JCPAO z roku 2015 však Trump vypověděl právě proto, že neomezovala íránský raketový program.

Vzhledem k sankcím uvaleným na Írán, které zemi brání pořizovat si moderní výzbroj, jsou právě rakety hlavním odstrašujícím prostředkem. Írán už dříve oznámil, že chce vyvinout střely s doletem přes 2000 km, které by mohly ohrozit i americkou základnu v Indickém oceánu Diego Garcia vzdálenou 3700 km.

Výbuch je ranou ekonomice

Exploze a následný požár v nejmodernějším přístavu Šáhid Radžaí poškodil nejen raketový program, ale i celou ekonomiku islámské republiky. Jenom škody z uzavření přístavu činí 25 milionů dolarů (přes půl miliardy Kč) za den. Prochází jím 85 procent íránského kontejnerového obchodu a je i důležitým přístavem pro náklad ropy. Loni jím prošlo oběma směry zboží o hmotnosti 80 milionů tun. Většina připadá na export, ale dováží se přes něj zrno, rýže, olejniny, maso a dobytek nebo zdravotnické vybavení o hmotnosti dvou milionů tun ročně, uvedl web Iran Wire.

Foto: Planet Labs, ČTK/AP

Přístav Šáhid Radžaí na satelitním snímku před explozí

I když je vážně poničena jen jedna ze čtrnácti zón v přístavu, vidět jsou na záběrech jen prázdná vozidla, zničené zboží včetně potravin Některé lodě už byly odkloněny do jiných přístavů.

Výběr článků

Načítám