Článek
Podle mluvčí úřadu bylo přitom 615 osob zabito v blízkosti distribučních center Humanitární nadace pro Gazu (GHF), která má podporu Spojených států a Izraele a která měla nahradit dosavadní systém distribuce humanitární pomoci prováděný agenturami OSN a jinými mezinárodními organizacemi.
Dalších 183 osob bylo zabito u konvojů s humanitární pomoci jiných organizací včetně agentur OSN. Počty obětí odpovídají údajům pro období do 7. července, uvedla mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová.
GHF v reakci podle Reuters uvedla, že údaje OSN jsou nepravdivé a zavádějící s tím, že nejsmrtelnější útoky se staly u konvojů OSN.
GHF je americká organizace registrovaná ve státě Delaware. Distribuci v Pásmu Gazy zahájila 26. května po uvolnění téměř tři měsíce trvající blokády pomoci ze strany Izraele, který chtěl zabránit, aby se humanitární materiál dostal do rukou ozbrojenců z Hamásu. Organizace v současnosti provozuje v celém pásmu čtyři distribuční centra, všechna v blízkosti pozic izraelské armády.

Izraelská armáda připouští oběti, z útoků viní Hamás
V posledních týdnech se pravidelně objevovaly informace o střelbě či dokonce palbě z granátometů u center GHF ze strany izraelských jednotek. Tyto incidenty mívají až desítky obětí. GHF odmítá, že se takové incidenty v jejich centrech staly a naopak obvinila Hamás, že několik jejích spolupracovníků zabil či mučil.
Na konci června izraelská armáda nicméně podle deníku Haarec a serveru ToI připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem.
Údaje o počtu obětí z Pásma Gazy nelze nezávisle ověřit, Izrael už dříve obvinil tamní teroristické hnutí Hamás z toho, že na čekající na humanitární pomoc samo útočí a počty mrtvých nadsazuje, podotkl nyní web ToI.
Hamás stále zadržuje několik desítek izraelských rukojmí zavlečených do Pásma Gazy při masakru 7. října 2023, který stál na počátku současného konfliktu.