Článek
Syrské ozbrojené složky proti buňkám Islámského státu zasahovaly v governorátech Aleppo, Damašek a Dajr az-Zaur. V Aleppu se 17. května při razii jeden terorista z Islámského státu odpálil. Další byli schopni v přestřelce zabít dva policisty. Při razii v okolí Damašku zajistily syrské bezpečnostní síly 25. května značné množství trhavin, vest pro sebevražedné atentátníky a munice včetně ručních protiletadlových řízených střel. Zbraní a munice se zmocnil Islámský stát po svržení Bašára Asada 8. prosince.
O rostoucích aktivitách Islámského státu svědčí, že od loňského prosince do půlky letošního roku byla podniknuta jen jediná podobná razie, uvedl server Critical Threats.
Islámský stát byl 18. května schopen podniknout útok pomocí vozidla naplněného výbušninami na policejní stanici v Majadínu v údolí Eufratu v provincii Dajr az-Zaur, při němž zabil čtyři policisty a jednoho civilistu. Policejní stanice byla vážně poškozena. IS ukázal, že v oblasti, kde byla jedna z jeho bašt, je schopen podniknout takový útok, což znamená, že má dost zbraní a výbušnin a infrastrukturu pro výrobu tak silné nálože, úpravu vozidla i zázemí pro organizaci takového atentátu.
S nárůstem aktivity Islámského státu se v posledních letech své vlády potýkal i režim Bašára Asada, tehdy šlo ale zejména o pouštní hornaté oblasti, podařilo se mu však načas ovládnout i plynové pole. K Damašku a Aleppu se však Islámský stát nedostal.
Riziko stupňuje návrat internovaných příbuzných
Nebezpečí růstu vlivu Islámského státu zvyšuje dohoda mezi vládou a převážně kurdskou Autonomní správou severní a východní Sýrie (AANES), o níž informovala agentura AP. Umožní syrským občanům z internačních táborů al-Hol a ar-Rodž v Kurdy ovládané oblasti u Hasaky, kde jsou příbuzní vězněných příslušníků Islámského státu, odejít a vrátit se do míst, z nichž pocházejí. Podle Baby se má změnit i způsob vedení tábora al-Hol, kde je 37 000 internovaných, aby v něm byly humánnější podmínky.

Tábor al-Hol
Návrat ale představuje bezpečnostní riziko, protože mnozí internovaní se nevzdali svých radikálních názorů, které mohou po návratu šířit.
Jak ukazují zkušenosti z Iráku s jejich masovým návratem internovaných z tábora al-Hol, jejich začlenění do společnosti je obtížné, protože komunity, do nichž se vracejí, se na ně dívají s podezřením, neboť byly často terči násilí právě ze strany Islámského státu, uvedl stanice Deutsche Welle. Navíc místní obyvatelé každého navrátilce automaticky považují za příslušníka Islámského státu, byť jím nemusel být. Irák přitom není v přechodném období, má funkční policejní síly i armádu, což usnadňuje řešení případných problémů.
Kromě Islámského státu v Sýrii upevňuje své pozice i jemu blízká skupina Saraja Ansar Sunna založená letos v únoru, která stojí za útoky na menšiny na západě Sýrie, zejména na alávity. Vytváří si podhoubí ve vesnických oblastech poblíže velkých syrských měst, odkud její bojůvky, často samostatné, podnikají útoky. Je to taktika, kterou využíval i Islámský stát a Al-Káida, když se připravovaly na následné úplné nebo částečné ovládnutí města. Skupina 21. května oznámila, že už nebude oznamovat, kde a jaké útoky podnikla.