Článek
Všechny tři krátery u jižního vstupu byly částečně zasypány. Jeden z kráterů na severu zakryly plachty. Albright spekuluje, že krátery mohly být zasypány, aby do nich lidé nespadli. Upozornil, že pokud by Íránci chtěli působit v tunelech, museli by obnovit větrací šachty. Napřed ale zřejmě situaci prozkoumají pomocí kamer.
Větší viditelné škody jsou patrné u tří severních kráterů u větracích šachet, kde je jeden velký oválný, který vznikl zřejmě v důsledku výbuchu dvou třináctitunových bomb GBU-57 MP. Terén se tak pokoušejí srovnat buldozerem.
Iranian activity at the MOP impact points of the underground Fordow Enrichment Plant observed in satellite imagery taken by @Maxar yesterday and today indicate preparations for downhole damage assessment and possible downhole entry of cameras and/or personnel. Imagery from today… pic.twitter.com/urrhDSEoXi
— David Albright (@DAVIDHALBRIGHT1) June 30, 2025
Na místě tří kráterů na jihu byl vybudován betonový základ. Na něm se zřejmě vztyčí větší jeřáb, který se dostane k větrací šachtě za hranou kráteru. Patrný je i pohyb vozidel u východního vstupního portálu.
Z íránských aktivit se jeví zcela zřejmým, že skutečné škody ve Fordó nebyly ještě nejen vyhodnoceny, ale ani zmonitorovány. Jakékoli úvahy o osudu centrifug ve Fordó jsou proto pouhými hypotézami, které se mohou, ale nemusejí potvrdit.
Z pozorovaných činností je patrné, že sami Íránci se ještě do zařízení nedostali a teprve do něj plánují vstoupit, přičemž není jasné, kdy tak budou moci učinit a jak daleko se jim podaří dostat.
Íránský ministr zahraničních věcí Abbás Arakčí v úterý stanici CBS řekl, že se Írán obohacování uranu nevzdá snadno. O rychlém obnovení jednání s USA pochybuje, ale „dveře pro diplomacii nejsou nikdy přibouchnuté“.
„Nemyslím si, že jednání budou obnovena tak rychle,“ komentoval Arakčí v prvním rozhovoru pro západní média vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by rozhovory mohly začít už tento týden.
„Abychom se rozhodli se do nich opět zapojit, musíme mít nejprve ujištění, že se Amerika nevrátí k tomu, aby nás během jednání vojensky napadla. Když tohle všechno zvažujeme, myslím, že potřebujeme více času,“ uvedl.
Írán současně podle dvou zdrojů agentury Bloomberg, s nimiž mluvil v úterý, napsal, že Írán přestal poskytovat informace Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Rada strážců už 26. června rozhodla, že příslušný zákon je možné schválit. Podle něj nemohou do jaderných zařízení ani inspektoři.