Hlavní obsah

Hamás pronikl do mobilů izraelských vojáků přes fotky mladých děvčat

20. 2. 2020, 11:47 – Jeruzalém

Palestinský Hamás se naboural do mobilů desítek izraelských vojáků. Jeho příslušníci se vydávali za mladé ženy, posílali vojákům falešné fotografie dívek. Když si je otevřeli, stáhli si současně v aplikaci malware, který umožnil hackerům se dostat k údajům o poloze i kontaktech vojáků. Izraelské úřady tento pokus označili za dosud nejfikanější.

Foto: Amir Cohen, Reuters

Izraelští vojáci během výcviku. Ilustrační foto

Článek

Šlo už o třetí pokus o infiltraci mobilů v armádě a podle jejího mluvčího Jonathana Concricuse o nejsofistikovanější. „Vidíme, že se učí a zlepšují se,“ dodal mluvčí pro server Ynet s tím, že hackeři se vydávali na sociálních sítích za svůdné ženy s nedokonalou hebrejštinou s tím, že jsou imigrantky nebo jsou zrakově postižené. Ve zprávách vysvětlovali, že nechtějí telefonovat, protože špatně slyší. Vojákům místo toho slibovali zprávy, fotky a videa.

Místo toho jim posílali odkaz na aplikaci podobnou Snapchatu, ve skutečnosti však šlo malware Catch, ZatuApp a GrixyApp, které umožňují sledovat polohu mobilu. Mluvčí dodal, že v posledních měsících bylo napadeno několik desítek mobilů, jejich přesný počet však odmítl zveřejnit.

Zdůraznil, že akce palestinským radikálům mnoho nepřinesla: „Vyhodnotili jsme, že nedošlo k jakémukoli většímu úniku informací.“

Concricus uvedl, že nebylo těžké odhalit, že za pokusem stojí Hamás, protože jeden z profilů byl použit při předchozím podobném útoku z roku 2018. Vojáci byli varováni, aby na sociálních sítích nekomunikovali s lidmi, které neznají, a hlavně neprozrazovali tajné informace. Pokud by se jejich mobily chovaly divně, mají okamžitě kontatovat velitele.

Reklama

Výběr článků