Článek
Ačkoliv v současnosti v oblasti hladomor ještě není, nejvyššímu stupni potravinové nejistoty je nyní v Gaze vystaveno přibližně 244 tisíc lidí, cituje z posudku BBC. Riziko hladomoru tak stále stoupá a podle IPC je potřeba urgentního zákroku, aby mu bylo zabráněno.
Situace v oblasti se podle IPC zlepšila po lednovém vyjednání příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Blokáda, kterou Izrael po rozpadu tohoto příměří v polovině března na Gazu uvalil, ale veškerý pokrok smazala. Do palestinského území se nedostávají ani potraviny, ani léky či jakákoliv jiná humanitární pomoc. Tel Aviv tvrdí, že se blokádou snaží Hamás dotlačit k propuštění zbývajících rukojmích.
Izraelská blokáda sklidila vlnu mezinárodní kritiky. Odsoudila ji i OSN, která hlásí, že má zásoby připravené u hranic Gazy a čeká jen na izraelský souhlas. Humanitární organizace upozorňují, že by izraelská blokáda mohla představovat válečný zločin.
Posudek IPC též předpovídá, že v následujících jedenácti měsících bude téměř 71 tisíc dětí v Gaze vystaveno akutní podvýživě. „Mnoho domácností se uchyluje k extrémním opatřením, aby našly jídlo, včetně žebrání nebo sbírání odpadu na prodej,“ stojí dále v posudku.
Představitelé Izraele popírají, že by v Gaze byla potravinová krize. Odkazují se přitom na množství zásob, které se do oblasti dostalo během příměří. Hamás již řekl, že se bude snažit uzavřít dohodu, která proudění humanitární pomoci do Gazy umožní. Také v rámci jednání o příměří nabídl propuštění rukojmího s americkým občanstvím Edana Alexandera. Ten byl propuštěn v pondělí, ale kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v reakci na to zdůraznila, že žádná dohoda o příměří mezi oběma stranami uzavřena nebyla.
V úterý na Blízký východ dorazí americký prezident Donald Trump. Izrael slíbil, že pokud do konce jeho návštěvy nebude uzavřena žádná dohoda, rozšíří své operace v Gaze. To by zahrnovalo obsazení celé Gazy na dobu neurčitou, nucený přesun všech Palestinců na jih teritoria a převzetí kontroly nad distribucí humanitární pomoci. OSN a její humanitární partneři se proti tomuto plánu postavili a odmítají se na něm podílet, protože z pomoci zjevně „dělá zbraň“.
Válka v Gaze začala teroristickým útokem Hamásu na izraelském území ze 7. října 2023, během kterého zemřelo přibližně 1200 lidí a dalších 251 ozbrojenci odtáhli do zajetí. V Gaze by se jich mělo stále nacházet 59, přičemž podle izraelských odhadů je jich naživu jen 24. Následná izraelská protiofenziva si dosud podle údajů místního ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádala životy téměř 53 tisíců lidí. Tyto údaje považuje za poměrně přesné i izraelská armáda.