Hlavní obsah

Blinken: Tálibán porušil dohodu z Dauhá, když poskytl Zavahrímu útočiště

2. 8. 2022, 6:27 – Washington

Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Foto: Reuters

Americký ministr zahraničí Antony Blinken

Článek

Spojené státy o víkendu v Kábulu zásahem z bezpilotního letounu zabily Ajmána Zavrahrího, který se stal novým lídrem Al-Káidy v roce 2011 poté, co americké síly zabily v květnu téhož roku Usámu bin Ládina.

O Zavahrího smrti v úterý informoval americký prezident Joe Biden.

„Tváří v tvář neochotě nebo neschopnosti Tálibánu dodržovat své závazky budeme i nadále podporovat afghánský lid masivní humanitární pomocí a zasazovat se o ochranu lidských práv, zejména práv žen a dívek,“ uvedl Blinken v prohlášení.

USA zabily lídra Al-Káidy Zavahrího

Islamistické hnutí Tálibán se v Afghánistánu ujalo moci loni v srpnu po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců.

Zavahrího přítomnost v Kábulu tak vyvolává otázky ohledně toho, zda mu Tálibán vědomě poskytoval útočiště.

Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného amerického činitele napsala, že představitelé Tálibánu o přítomnosti tohoto teroristy v Kábulu věděli.

Spojené státy podle téhož zdroje očekávaly, že Tálibán dodrží svůj závazek, že nedovolí, aby se bojovníci Al-Káidy opět usadili v Afghánistánu.

Boje v Afghánistánu z pohledu lékařů: hlavním nepřítelem není Tálibán, ale spalničky

„Tálibán se bude muset zodpovídat za přítomnost Zavahrího v Kábulu poté, co ujistil svět, že teroristům z Al-Káidy neposkytne útočiště,“ uvedl předseda výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff.

Reklama

Výběr článků