Hlavní obsah

Trumpova administrativa odmítla prodat antikoncepci za 200 milionů. Radši ji dá spálit

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Antikoncepční prostředky v hodnotě 9,7 milionu dolarů (203,6 milionu korun) pořízené Spojenými státy jako zahraniční pomoc putují z Belgie do Francie ke spálení. Washington je totiž po zrušení programů zahraniční pomoci odmítl prodat organizacím, které by je poslaly chudým státům na vlastní náklady. S odkazem na anonymní zdroje o tom informuje agentura Reuters.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Zavřená budova zrušené Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID)

Článek

Když americký prezident Donald Trump v lednu zmrazil veškerou zahraniční pomoc, antikoncepční prostředky v hodnotě milionů dolarů uvízly ve skladu v belgickém Geelu. Podle zdrojů Reuters zahrnují implantáty, prášky i intrauterinní zařízení, které teď budou v blízké budoucnosti zničeny ve Francii.

Američtí zákonodárci již tento měsíc představili dva návrhy zákona, jež mají zbytečnému zničení zásob po zrušené Agentuře Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) zabránit, ale nepředpokládá se, že budou schváleny před spálením antikoncepce. K tomu by mělo dojít už v následujících týdnech, ačkoliv podle dokumentace o obsahu skladiště mají všechny produkty skladované v Geelu trvanlivost nejméně do dubna 2027. Přesun zásob z Geelu do Francie podle zdrojů zabere alespoň dva týdny.

Profesionální spálení antikoncepce v zařízení na zdravotnický odpad bude Spojené státy stát 160 tisíc dolarů (3,4 milionu korun). USA k němu přikročily i přesto, že jim organizace zaměřené na zahraniční pomoc, včetně Populačního fondu OSN, nabízely, že od nich antikoncepční prostředky koupí a dodání chudým státům zařídí na vlastní náklady.

S americkými představiteli kvůli skladované antikoncepci jednalo i belgické ministerstvo zahraničí, které s nimi probralo „všechny možné cesty, jak zabránit destrukci“. „Navzdory těmto snahám a s plnou úctou k našim partnerům nebyla zajištěna žádná přijatelná alternativa. Belgie každopádně nadále aktivně hledá řešení, jež by zabránila tomuto politováníhodnému výsledku. Zdraví nesmí být podmíněno ideologickým omezením,“ stojí ve vyjádření belgického ministerstva.

Belgická diplomacie poslední větou naznačila, co jiní říkají otevřeně, tedy že v rozhodnutí USA zničit antikoncepční prostředky sehrálo roli i ideologické přesvědčení Trumpovy administrativy. To tvrdí i Sarah Shawová, představitelka neziskové organizace MSI Reproductive Choices, jež patřila k zájemcům o odkoupení skladovaných prostředků.

„MSI nabídlo, že zaplatí za přebalení prostředků a dopravu a uhradí cla, ale tomu nebyli otevření… Řekli nám, že americká vláda zásoby prodá jen za plnou tržní cenu. Toto očividně není o šetření peněz. Spíš to vypadá jako ideologický útok na reprodukční práva, a ten už teď ubližuje ženám,“ řekla Shawová.

Jeden ze zdrojů Reuters obeznámený se situací uvedl, že Trumpova administrativa jedná v souladu s Politikou Mexico city, což je protipotratová úmluva, které se USA na základě Trumpova rozhodnutí od ledna opět účastní. Tato úmluva americké vládě zakazuje přispívání organizacím, které financují nebo nabízejí přístup k potratům, či spolupráci s nimi. Proto podle něj vláda ignorovala i nabídku Populačního fondu OSN, protože by nebyla schopna zajistit, že by se pak prodané prostředky nedostaly do rukou organizací, které nabízejí i potraty.

Výběr článků

Načítám