Článek
Podnět k přezkoumání kontraktů se SpaceX přišel podle listu po veřejné roztržce mezi Trumpem a Muskem na počátku června od federální Správy všeobecných služeb (GSA).
„Místo toho, aby po přezkoumání dat ukončili smlouvy se SpaceX, Bílý dům a činitelé včetně těch v Pentagonu dospěli k závěru, že většina dohod byla životně důležitá pro mise ministerstva obrany a NASA,“ napsal WSJ s odvoláním na své zdroje.
Dodal přitom, že některé smlouvy se SpaceX nicméně dál mohou být předmětem zkoumání a že provozní ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová se zástupci Bílého domu stále jedná.
„Trumpova administrativa ve snaze najít způsoby, jak snížit závislost vlády na SpaceX, odkryla, jak moc se vládní agentury spoléhají na sofistikované technologie této společnosti. Alespoň prozatím má vláda omezené alternativy pro mnoho startů raket a satelitních služeb na nízké oběžné dráze Země, což je situace, která SpaceX – a samotnému Muskovi – i nadále dává v oblasti vesmíru dominantní roli,“ podotýká WSJ.
Američtí vládní činitelé se podle deníku snažili povzbudit konkurenční firmy, aby předložily kompetitivní nabídky.
„Řada konkurentů ale stále čelí překážkám při vývoji vlastních vesmírných plavidel a satelitů a bojuje s jejich uvedením do provozu. Několik společností se potýkalo se zpožděním a s technickými problémy při práci na produktech, které by konkurovaly SpaceX,“ dodal list s tím, že Muskova vesmírná firma letos uzavřela s americkou vládou další kontrakty.

Kosmická loď Crew Dragon s nosičem Falcon 9 ve floridském Kennedyho vesmírném středisku agentury NASA
SpaceX tak například v dubnu podepsal s Pentagonem smlouvu za 5,9 miliardy dolarů na zajištění celkem 28 letů spjatých s oblastí národní bezpečnosti. V květnu společnost vypustila vylepšený satelit GPS pro Vesmírné síly USA a na konci tohoto měsíce by SpaceX měla dopravit novou posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
List přitom připomíná, že kosmická loď Crew Dragon od SpaceX (jejímž vyřazením Musk v jednu chvíli hrozil) je momentálně jediným americkým plavidlem certifikovaným pro přepravu lidí na vesmírnou stanici, přičemž klíčové pro vesmírné mise jsou i opakovaně použitelné rakety Falcon.
K tomu všemu SpaceX roste i coby poskytovatel vysokorychlostního internetu vládním agenturám prostřednictvím svých satelitů Starlink. Své kapacity přitom poskytuje i pro americké špionážní služby.
Musk byl v loňské volební kampani klíčovým Trumpovým spojencem, následně se stal i tváří takzvaného „ministerstva efektivity“ DOGE. Veřejná roztržka mezi oběma muži vypukla počátkem června, když miliardář ostře zkritizoval Trumpův „velký krásný zákon“ na snížení daní a vládních výdajů. Ten podle Muska naopak zvýší schodek federálního rozpočtu.
„Elon možná dostává zdaleka větší dotace než kterýkoli jiný člověk v historii a bez dotací by Elon pravděpodobně musel zavřít krám a vrátit se domů do Jižní Afriky,“ napsal po sérii Muskových výpadů Trump počátkem července s tím, že DOGE by se na smlouvy s jeho firmami měl podívat. „Ušetřily by se velké peníze!“ vzkázal tehdy prezident.
Nynější zpráva WSJ však naznačuje, že takový krok pro Trumpovu administrativu nebude snadný.