Hlavní obsah

Trudeau využil k potlačení blokád zvláštní zákon, poprvé od roku 1988

14. 2. 2022, 22:56 – Ottawa • Aktualizováno 15. 2. 2022, 7:15

Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí poprvé využil zákon o nouzovém stavu (Emergencies Act), který dává vládě široké pravomoci, k potlačení vlny dopravních blokád. V Kanadě se poslední tři týdny konají rozsáhlé protesty proti pandemickým opatřením vlády.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Kanadská policie vyhnala demonstranty z mostu na hranici s USAVideo: Reuters

 
Článek

Spustila je akce kanadských řidičů kamionů nazvaná konvoj svobody, která do noci na úterý blokovala i nejrušnější pozemní hraniční přechod mezi Kanadou a USA.

„Blokády poškozují naši ekonomiku a ohrožují veřejnou bezpečnost,“ řekl Trudeau na tiskové konferenci po oznámení svého rozhodnutí. „Nemůžeme povolit a nepovolíme pokračování ilegálních a nebezpečných aktivit,“ dodal premiér, který v poslední době čelil kritice kvůli tomu, že federální vláda nepostupovala ve věci dostatečně důrazně.

Foto: Mandi Wright, ČTK/AP

Ucpaný moct Blue River, kam se odklonila kamionová dopravy po zablokování mostu Ambassador do Detriotu.

„Navzdory jejím nejlepším snahám je nyní jasné, že má policie vážné problémy s efektivním vynucováním zákona,“ dodal premiér.

První uplatnění zákona

Zákon o nouzovém stavu vstoupil v platnost v roce 1988 a od té doby nebyl nikdy použit. Je určen pro „naléhavé a kritické situace“, jejichž řešení přesahuje kapacity jednotlivých provincií. Vláda podle něj může přijmout „zvláštní dočasná opatření, která by za normálních okolností nemusela být vhodná,“ uvádí zákon.

Kanadské protesty mají drtivé ekonomické dopady

Amerika

Nouzová opatření jsou vládě k dispozici ihned po jejich vyhlášení, kabinet však potřebuje získat do sedmi dnů souhlas parlamentu. Šéf Nové demokratické strany (NDP) Jagmeet Singh v pondělí řekl, že ačkoliv rozhodnutí považuje za důkaz Trudeauova selhání, tak jeho strana použití zákona v parlamentu podpoří, což bude premiérově menšinovým liberálům stačit, poznamenává televize CBC.

Foto: Blair Gable, Reuters

Kanadský premiér Justin Trudeau

Proti využití nouzového zákona se nicméně ohradili premiéři provincií Alberta Québec, Manitoba a Saskatchewan, podle nichž není zapotřebí.

Ukončete to, naléhají USA na Kanadu kvůli protestům kamioňáků

Amerika

Protesty vypukly v Kanadě v lednu, kdy stovky kamionů zablokovaly dopravu v centru velkých měst, zejména v metropoli Ottawě. Tam nyní podle agentury AFP nadále zůstává zaparkovaných asi 400 vozidel u nichž pobývá velké množství protestujících.

Blokády poškodily ekonomiku

Demonstranti minulý víkend zablokovali dopravu rovněž na mostě Ambassador Bridge, který spojuje Detroit v USA a kanadské město Windsor. Jedná se o hlavní zásobovací tepnu mezi USA a Kanadou, přes kterou plyne čtvrtina veškerého vzájemného obchodu obou zemí. Blokádu policie rozehnala v neděli po sedmi dnech i po naléhání Bílého domu. Při zásahu zatkla 12 lidí. Neprůchodnost mostu způsobila v regionu velké ekonomické ztráty.

Kanadská provincie Ontario vyhlásila stav nouze kvůli pokračujícím protestům

Amerika

Protestující zastavili dopravu i na několika dalších méně významných přechodech. Na přechodu u kanadského města Coutts v Albertě, který je také neprůjezdný už týden, v pondělí policie zatkla 11 lidí, kteří se podle ní chystali zaútočit na policisty, pokud by chtěli blokádu rozehnat. Úřady zatčeným zabavily 13 pušek, ruční zbraně, neprůstřelné vesty a velké množství munice.

Demonstrace původně mířily na požadavek povinného očkování pro řidiče kamionů mířících do USA, protestující pak ale začali požadovat zrušení všech koronavirových restrikcí či demisi Trudeauovy vlády.

Premiér provincie Ontario, kde leží Windsor i Ottawa, v pondělí ráno oznámil, že se chystá skoro všechna protiepidemická opatření zrušit, mezi nimi zejména nutnost prokazovat se očkovacím průkazem pro přístup na určitá veřejná místa.

Reklama

Výběr článků