Hlavní obsah

Spojené státy věznici na Guantánamu zatím nezavřou, naopak ji rekonstruují

9. 6. 2012, 6:52

Spojené státy investují milióny dolarů do rekonstrukce věznice pro podezřelé z terorismu na základně Guantánamo na Kubě. Informovala o tom televize NBC, podle níž opravy zatím směřovaly především ke zvýšení komfortu pro zajatce.

Foto: U.S. Department of Defense, Reuters

Americká věznice Guantánamo na Kubě

Článek

Zatím poslední dokončenou částí rekonstrukce věznice je nové hřiště na fotbal. Jeho vybudování stálo americkou vládu 750 000 dolarů (15,2 miliónu korun). Hřiště vybavené hlídkovými stanovišti pro ostrahu je určeno vězňům.

Opravou prošel také blok, ve kterém jsou zadržováni lidé, kteří spolupracují s vyšetřovateli a jsou pokládání za méně nebezpečné. V komplexu, kde jsou vězněny čtyři pětiny ze 169 zajatců na Guantánamu, tak je nově dostupná kabelová televize. Vězni zde také mají přístup k filmům na DVD či do knihovny.

V další fázi rekonstrukce by se měla vybudovat nová nemocnice na základně. Přestavbou by také mělo projít velitelství ostrahy.

Podle NBC rozsáhlá rekonstrukce věznice napovídá, že se Guantánamo v dohledné době neuzavře. Americký prezident Barack Obama přitom z ukončení provozu věznice udělal jedno z velkých témat v kampani za své zvolení před čtyřmi roky. V lednu 2009 ihned po nástupu do Bílého domu prohlásil, že Guantánamo do roka zavře, svůj slib ale dosud nesplnil.

Věznici na Guantánamu Spojené státy zřídily v roce 2002. Umístily do ní celkem více než 770 osob podezřelých z terorismu nebo z členství v Al-Káidě či v radikálním hnutí Táliban. Většina zajatců ale byla propuštěna, aniž proti nim američtí vyšetřovatelé formálně vznesli obvinění.

Reklama

Výběr článků