Hlavní obsah

Po nepokojích u Minneapolisu policie čelí obviněním z útoků na novináře

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Minneapolis

Po nepokojích v Brooklyn Center severně od Minneapolisu vyvolaných policejním zásahem proti Dauntemu Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Foto: Leah Millis, Reuters

Úterní demonstrace v Brooklyn Center

Článek

Walz dostal v sobotu dopis od právničky zastupující dvě desítky zpravodajských organizací, který popisuje tři incidenty ze začátku minulého týdne: obtěžování dvou fotožurnalistů NYT a zatčení producentky CNN. Carolyn Sungovou údajně při protestech z úterního večera příslušníci státní policie shodili na zem a zadrželi, zatímco se novinářka pokoušela uposlechnout výzvu a dějiště protestu opustit.

„Strážníci Sungovou chytili za batoh a shodili ji na zem, ruce jí spoutali za zády stahovací páskou. Sungová se nebránila a opakovaně se identifikovala jako novinář pracující pro CNN a ukazovala svoji průkazku,” napsala právnička Leita Walkerová. Producentka CNN byla podle ní převezena do okresní věznice a nakonec strávila ve vazbě více než dvě hodiny.

Americká policistka po zabití černocha dala výpověď, stíhání neujde. Nepokoje pokračují

Amerika

V pátek přišel v souvislosti s nepokoji v Brooklyn Center příkaz od federálního soudce, který zakazuje policii používat proti novinářům hrubou sílu nebo chemické prostředky. Podle Walkerové ale bezpečnostní složky pokračovaly v „rozsáhlém zastrašování, násilí a jiném nemístném jednání směrem k žurnalistům”.

Její slova podporuje zkušenost reportérky AFP Eléonore Sensové, jejíž tým v noci na sobotu policista postříkal pepřovým sprejem. „Byli jsme jasně označeni jakožto novináři,” napsala Sensová na Twitteru k údajné fotografii incidentu.

U Minneapolisu zastřelila policie černocha, propukly protesty

Amerika

„Omluvy nestačí, tohle se prostě nemůže stávat,” reagoval Walz. Oznámil, že bezpečnostní složky vyzval k učinění „změn, které pomohou zajistit, že novináři nebudou čelit překážkám pro výkon své práce”. „Podle mě si všichni musíme uvědomit, že útok na média, který v posledních letech vidíme ve světě i v naší zemi, je děsivý,” citoval politika Demokratické strany deník NYT.

Konfrontace policistů s novináři včetně zatýkání reportérů provázely i loňské protesty po smrti George Floyda. Iniciativa U.S. Press Freedom Tracker uvádí, že za celý loňský rok bylo v USA zadrženo 128 novinářů, zatímco o rok dříve bylo takových případů jen devět.

Střelba na gardisty

V noci na neděli severně od Minneapolisu někdo střílel na dvojici příslušníků národní gardy, kteří osm kilometrů od města Brooklyn Center hlídkovali kvůli nepokojům po zabití Daunteho Wrighta. Dva vojáci utrpěli lehká zranění, informovala agentura AP.

Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 SELČ). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen povrchová zranění.

Před policejní stanicí v Brooklyn Center se každý večer od Wrightovy smrti protestovalo, bezpečnostní složky opakovaně zasahovaly slzným plynem či zábleskovými granáty. V Minneapolisu zároveň budí vášně probíhající proces s bývalým policistou obžalovaným z vraždy George Floyda, jehož smrt loni zažehla mezinárodní vlnu protestů. Proces má dnes na programu závěrečné řeči.

Reklama

Výběr článků

Načítám