Hlavní obsah

Patříme k sobě a můžeme společně vybudovat nový řád, chlácholil Evropany americký ministr zahraničí

Aktualizováno

Spojené státy a Evropa patří k sobě, prohlásil v sobotu americký ministr zahraničí Marco Rubio na bezpečnostní konferenci v Mnichově. USA jsou podle něj připraveny reformovat světový řád i samy, ale raději by to udělaly s Evropou. „Je naším ceněným spojencem a nejstarším přítelem,“ řekl podle stanice BBC.

Americký ministr zahraničních věcí Marco Rubio a další lídři přicházejí na Mnichovskou bezpečnostní konferenciVideo: Reuters

Článek

Svůj projev na Mnichovské bezpečnostní konferenci Rubio zahájil slovy, že „USA a Evropa patří k sobě“ a zdůraznil, že osud evropského kontinentu bude vždy souviset s tím americkým.

„Náš osud bude vždy propojen s vaším,“ prohlásil podle BBC za potlesku Rubio. Řekl dokonce, že USA „budou vždy dítětem Evropy“.

Americký ministr zahraničí zároveň připomněl společnou historii Spojených států a Evropy a ocenil transatlantické spojenectví. Kritizoval ale, že v „euforii“ po druhé světové válce a pádu komunismu se příliš mnoho pravomocí přeneslo na mezinárodní instituce, zatímco protivníci USA a Evropy jednali sobecky a nedodržovali pravidla.

Kritice podrobil také energetickou a migrační politiku svých předchůdců a některých západních vůdců. Podle něj „zanechala lidi v chudobě a ohrožuje naši budoucnost“.

Negativně se rovněž vyjádřil o Organizaci spojených národů (OSN): podle něj nehrála nikdy „žádnou roli“ při řešení konfliktů. Pod (americkým prezidentem Donaldem) Trumpem USA hodlají tuto situaci změnit a doufají, že budou mít „evropské spojence na své straně“.

Rubio zdůraznil, že si USA nepřejí, aby jejich spojenci byli slabí, protože to oslabuje i Spojené státy. Společně se naopak dokáží Evropa a USA bránit svým nepřátelům.

„Nechceme spojence, kteří jsou slabí, a nemáme zájem být zdvořilými a spořádanými pečovateli o řízený úpadek Západu,“ uvedl šéf americké diplomacie.

Starý světový řád, který vybudovaly USA a Evropa společně, ale podle amerického ministra zahraničí není třeba zcela opustit, jen reformovat.

S Rubiovým projevem napětí pominulo

Rubiův projev na Mnichovské bezpečnostní konferenci byl očekáván s napětím. Loni se Evropa stala v projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance terčem ostré kritiky kvůli údajně špatnému stavu demokracie a omezování svobody slova. Podle šéfa konference Wolfganga Ischingera nakonec Evropanům přinesl Rubiův projev úlevu, zejména ty pasáže, v nichž hovořil o tom, že Spojené státy si Evropy jako spojence váží a chtějí postupovat společně.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podle BBC řekla, že ji Rubiův projev uklidnil, a šéfa americké diplomacie označila za „silného spojence“. Britský premiér Keir Starmer pak v reakci na Rubiův projev řekl, že Evropa by neměla mít pocit, že pro zajištění své bezpečnosti a síly už toho udělala dost. Starmer je podle svých slov přesvědčen o opaku. Evropa by navíc podle něj neměla by rozvracet transatlantické vztahy, naopak by je „měla přizpůsobit době, ve které žijeme“.

Český ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Rubiův projev ocenil a prohlásil, že by „podepsal každé slovo“.

Foto: Hörhager Felix, ČTK

Český prezident Petr Pavel (vpravo) při pátečním příchodu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci

Výběr článků

Načítám