Článek
Celkově migrace do Velké Británie loni meziročně klesla o 431 tisíc lidí, takže nárůst žadatelů o občanství nebo pobyt z USA jde proti současnému trendu. I američtí imigrační advokáti hlásí, že se na ně s dotazem ohledně britského občanství obrací čím dál tím více klientů, uvádí deník The Guardian.
Často přitom jako motivaci k migraci zmiňují právě současné politické klima v USA. „Rozhodně jsme zaznamenali nárůst dotazů od amerických občanů. Lidé, kteří už tady jsou, si možná pomysleli: ‚Chci možnost dvojího občanství, kdybych se nechtěl vrátit do USA‘,“ řekl londýnský imigrační advokát Muhunthan Paramesvaran.
Ačkoliv politická atmosféra v USA k nárůstu počtu žadatelů o občanství či pobyt podle advokátů přispěla, už počet žádostí před Trumpovým návratem do Oválné pracovny byl abnormální a většinu z těchto žadatelů tvořili lidé, kteří měli na občanství nárok na základě sňatku nebo rodinných vazeb. Nelze tedy říct, že by rekordní počet žadatelů byl pouze politickým úkazem.
Paramesvaran se také domnívá, že počet žadatelů v následujících měsících ještě poroste, protože britská vláda prodloužila kvalifikační období, než si může jedinec zažádat o trvalý pobyt v zemi, z pěti na deset let. Zároveň však vláda naznačila, že představí program, který určitým jedincům na základě zásluh proces urychlí.
Statistika ministerstva vnitra byla zveřejněna v době, kdy britské úřady pod labouristickou vládou zintenzivnily snahy snížit míru imigrace. Britský premiér Keir Starmer slíbil, že si země „vezme zpět kontrolu nad našimi hranicemi“, a varoval, že by nekontrolovaná imigrace mohla vést k tomu, že se z Británie „stane ostrov cizinců, a ne národ, který jde společně kupředu“.